Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
09/12/2019 - 09:35

Nowy Sącz: zaglądamy do oświadczeń majątkowych sądeckich radnych

Do końca 2019 roku pozostało zaledwie trzy tygodnie. Już niebawem sądeccy radni będą musieli przygotować oświadczenia majątkowe za ostatnie dwanaście miesięcy. Wkrótce okaże się, czy pod względem finansowym był to dla nich dobry rok. Czy na przykład sprzedali, albo kupili samochód, czy ich stan posiadania uległ poprawie, czy nie? Tego dowiemy się niebawem z ich oświadczeń majątkowych za 2019 rok, publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

Dzisiaj zaglądamy do ubiegłorocznych oświadczeń majątkowych radnych klubu Koalicja Nowosądecka w Radzie Miasta Nowego Sącza. Zostały one opublikowane w BIP na stronie Urzędu Miasta. Już wkrótce będziemy mogli porównać zawarte w nich informacje z tymi za 2019 rok.

A co w ubiegłorocznych oświadczeniach majątkowych wykazali radni: Leszek Gieniec (przewodniczący klubu), Maciej Prostko, Jakub Prokopowicz i Krzysztof Ziaja.

Przykładowo Maciej Prostko, prowadzący między innymi własną kancelarię radcy prawnego, będący od 17 stycznia sędzią Trybunału Stanu wykazał w ubiegłorocznym oświadczeniu majątkowym ponad 75 tys. złotych oszczędności, jako współwłasność małżeńską. Podał także, że w momencie składania ubiegłorocznego oświadczenia majątkowego był w posiadaniu 50 euro oraz 10 lewów bułgarskich. Nie zasiada, ani też nie ma udziałów w spółkach handlowych.

W złożonym przez niego oświadczeniu majątkowym można wyczytać, że w ubiegłym roku, jako radny miasta Nowego Sącza (dieta) zarobił niewiele ponad 600 złotych.

Radny Maciej Prostko w dniu złożenia wspomnianego oświadczenia posiadał wraz z małżonką samochód osobowy marki Volvo S40 (rok produkcji 2007).

Ciekawostką jest także to, że wraz z żoną posiadał 80 gram złota inwestycyjnego.

W klubie radnych Koalicja Nowosądecka jest również Krzysztof Ziaja, przewodniczący Zarządu Osiedla Kochanowskiego w Nowym Sączu, pracujący w jednym z przedsiębiorstw handlowo-usługowych. W marcu tego roku, a więc w czasie, kiedy składał swoje oświadczenie majątkowe za 2018 rok podawał, że jego oszczędności przekroczyły wtedy kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć walutę obcą – 575,03 euro i 499,26 USD. Radny Ziaja wyszczególnił też, że posiada papiery wartościowe na kwotę prawie 56 tysięcy złotych. Jest również właścicielem mieszkania o powierzchni 36,43 m kw. (o wartości 250 tys. złotych). Z tytułu umowy o pracę w 2018 roku radny zarobił ponad 20 tys. złotych. Z tytułu diet, jakie przysługiwały mu w związku z pełnieniem funkcji radnego miasta oraz przewodniczącego Zarządu Osiedla Kochanowskiego do jego portfela wpadło ponad 7 tysięcy złotych.

Krzysztof Ziaja wyszczególnił też w oświadczeniu dwa samochody osobowe marki: Ford S – Max (rocznik 2009) i Mercedes – Benz ML 320 CDI Matic (rocznik 2007).

Przewodniczący klubu Koalicja Nowosądecka radny Leszek Gieniec od kilkunastu lat prowadzi własną działalność gospodarczą. W przedłożonym w kwietniu tego roku oświadczeniu podał, że jeśli chodzi o oszczędności zgromadzone wspólnie z żoną miał niewiele ponad 5,5 tys. złotych. W momencie, kiedy składał oświadczenie majątkowe posiadał papiery wartościowe na kwotę ponad 37 tys. złotych i był najemcą mieszkania o powierzchni 49 m.kw. Był również prezesem spółki z o.o.

Leszek Gieniec podał także w oświadczeniu, że wspólność małżeńską stanowią dwa samochody osobowe marki: Skoda Fabia TSI (2015) i Nissan LEAF II (2018). Trzy inne wyszczególnione auta są leasingu.

Najniższy dochód, bo 960 zł wykazał Jakub Prokopowicz. Tyle zarobił na umowie zleceniu w firmie prowadzonej przez żonę. Jako dochód wykazał także kwotę 12 tys. złotych z programu wsparcia dla rodzin – rodzina 500+, ale zaznaczył, że wymienione kwoty są objęte małżeńską wspólnością. Wymienił także m.in. firmowy samochód osobowy (leasing).

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu