Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
14/05/2024 - 10:40

Specjaliści diagnostyki laboratoryjnej będą wystawiać skierowania na badania?

System opieki zdrowotnej mógłby w pełni wykorzystać kompetencje diagnostów laboratoryjnych. Jednym z priorytetów KRDL VI kadencji jest przekonanie środowiska medycznego i Ministerstwa Zdrowia do wprowadzenia porady diagnostycznej. W praktyce oznacza to, że specjaliści diagnostyki laboratoryjnej mogliby wystawiać skierowania na badania.

prezes KRDL dr Monika Pintal-Ślimak

Kręgosłupy dzieciaków wołają o pomstę, społeczeństwo się starzeje a fizjoterapeutów jak na lekarstwo!

O tym będziemy również dyskutować podczas Seminarium o Zdrowiu Sądeczan, organizowanego przez Fundację Sądecką już po raz 11.

W ocenie prezes KRDL dr Moniki Pintal-Ślimak porada diagnostyczna mogłaby być udzielana przez specjalistów z diagnostyki laboratoryjnej i stanowiłaby olbrzymie wsparcie dla lekarza i dla pacjenta. Samorząd diagnostów proponuje, by diagnosta laboratoryjny w przypadku pojawienia się na przykład niepokojących wyników, mógł dodatkowo zlecić badania bez konieczności czekania na zlecenie lekarskie.  Zgłaszając pomysł porady diagnostycznej diagności laboratoryjni opierają się na standardach, które są już wdrożone w poradzie farmaceutycznej i w opiece farmaceutycznej.

Porada diagnostyczna pozwoliłaby nie tylko wykorzystać szeroką wiedzę diagnostów zdobytą na studiach medycznych i w ramach kształcenia podyplomowego, ale też usprawniłaby funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i znacząco przyśpieszyć diagnostykę pacjenta, który nie musiałby kilkakrotnie odwiedzać lekarza by uzyskać kolejne skierowania.  

Koszmar! Na to umiera dziś 80 procent Europejczyków! W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego nie owijają w bawełnę

Korzyści z Porady Diagnostycznej to m.in.:
- zwiększenie efektywności systemu - skrócenie ścieżki diagnostycznej, a co za tym idzie kolejek do laboratorium oraz do lekarza
- wparcie merytoryczne - w szpitalu diagnosta laboratoryjny mógłby być głosem doradczym w zespołach multidysyplinarnych np. w jaki sposób rozszerzyć diagnostykę poprzez odpowiedni dobór badań, technik ich wykonania i ich interpretacji
- efektywność kosztowa - wykorzystując wiedzę diagnostów można ograniczyć liczbę badań, w sytuacjach, gdy nie są one konieczne.

I co bardzo ważne - korzyści dla pacjenta i systemu. Możliwość zlecania badań, które wynikałby z porady diagnostycznej, byłaby również z korzyścią dla pacjenta i systemu.

Dyskusja na temat finalnego kształtu porady trwa, a przed środowiskiem medycznym dyskusja m.in. nad rozwiązaniami legislacyjnymi.

Do dyskusji na ten temat zapraszamy już 20 maja, w najbliższy poniedziałek do siedziby Akademii Nauk Stosowanych, gdzie odbędzie się XI Seminarium od Zdrowiu Sądeczan. Wstęp wolny – zapraszamy. 

([email protected] Fot.: KIDL) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu