Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
04/09/2023 - 20:00

W Łącku świętowali sadownicy i rolnicy. Dziękowano im za codzienny trud, zaś Bogu - za obfite plony

W Łącku świętowali (2 i 3 września) sadownicy i rolnicy. Podczas tych swoistych dożynek dziękowano im za codzienny trud, zaś Bogu - za obfite plony. Oprócz tego prezentowano dorobek kulturalny regionu sądeckiego.

Owocobranie to tradycyjne dwudniowe święto sadowników i rolników organizowane w Łącku od wielu lat. Podczas tych swoistych dożynek dziękuje się im za codzienny trud, zaś Bogu - za obfite plony. Oprócz tego prezentowany jest dorobek kulturalny regionu sądeckiego.

Tegoroczne niedzielne (3 września) świętowanie rozpoczęła msza św. odprawiona w łąckim kościele parafialnym, w intencji rolników i sadowników.

Z powodu opadów deszczu i burzy, z niewielkim opóźnieniem barwny korowód, złożony z traktorów, Orkiestry im. T. Moryto, a także zaproszonych gości oraz mieszkańców, przeszedł do amfiteatru na Jeżowej. 

Po drodze stoiska poszczególnych sołectw zachęcały do degustacji potraw regionalnych, ciast i nalewek, zaś oko przyciągały dorodne owoce. 

Święto Owocobrania otworzył i gości przywitał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Wśród zaproszonych byli parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych. 

- Zachwycające jest to, że i pan wójt, i państwo dbacie o tradycje, historię, kulturę i tożsamość.- mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

- Dbacie o budowę wspólnoty, która jest tu na ziemi łąckiej, ale jest też przecież naszą wspólnotą narodową.  

Po części oficjalnej, na plenerowej scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne, których występy publiczność nagrodziła gorącymi, gromkimi brawami.

Podczas tegorocznego święta tradycyjnie rozegrano turniej wsi. Wśród konkurencji znalazły się: rzut beretem sołtysa na odległość, przenoszenie worka ze zbożem czy dojenie krowy. 

Impreza organizowana jest przez Gminny Ośrodek Kultury, wspólnie z władzami lokalnymi Gminy Łącko.

Gmina Łącko nazywana jest stolicą sadownictwa, które w tej części regionu sądeckiego ma wielowiekową tradycję. Słynie z dorodnych sadów jabłkowych, śliwkowych i wiśniowych.

W maju tysiące drzewek okrywa się białymi kwiatami, we wrześniu – ich gałęzie uginają się pod ciężarem owoców. O każdej porze roku dostarczają niesamowitych widoków. (MK) fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu