Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
15/05/2024 - 13:50

Jak zbudować potrzebę dbania o zdrowie Polaków? Najlepiej przez edukację

Ochrona zdrowia to bardzo rozległy i wielowątkowy temat. Jedną z jej najważniejszych części jest zdrowie publiczne. Ogromną wiedzę na temat zdrowia publicznego ma prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, który będzie jednym z gości honorowych i zarazem panelistą XI Seminarium o Zdrowiu.

Zapraszamy 20 maja do siedziby Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. To miejsce będzie w tym roku siedzibą XI Seminarium o Zdrowiu.

Profesor Jarosław Pinkas jest lekarzem, menedżerem, specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego. Jest członkiem Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk i konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego. Podczas Seminarium o Zdrowiu weźmie udział w panelu pt. „Bo lepiej zapobiegać niż leczyć – rola i znaczenie profilaktyki i promocji zdrowia”.

Ochrona zdrowia to bardzo rozległy i wielowątkowy temat. Jedną z jej najważniejszych części jest Zdrowie Publiczne. Warto przypomnieć, że Zdrowie Publiczne, to nauka, sztuka zapobiegania chorobom, przedłużania życia i promowania zdrowia przez zorganizowany wysiłek społeczeństwa. W ostatnich latach, jeśli chodzi o szeroko rozumianą ochronę zdrowia, wiele udało się zrobić. Wprowadzono teleporady, e-recepty, e-skierowania.

Jak wygląda sytuacja zdrowia publicznego w Polsce?

- Próbujemy edukować coraz lepiej pacjentów, budując świadomość w kwestii dbania o swoje zdrowie – powiedział „Sądeczaninowi” prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego. - Budujemy zainteresowanie zdrowiem i uczymy, że nie tylko robienie badań jest formą dbania o siebie. Świadomość Polek i Polaków rośnie, choć zdecydowanie niezadawalająco. Polacy mają coraz większy dostęp do rzetelnych informacji na temat tego, jak o zdrowie należy dbać oraz poszerzają swoją wiedzę na temat tego, co wpływa na jakość życia. Budujemy programy profilaktyczne, dodatkowo staramy się dbać o jak najlepszą jakość informacji, która dociera do obywateli. Tutaj istnieje wiele problemów z bardzo łatwym dostępem do fake newsów, które powodują złe wybory zdrowotne. Nie sztuką jest dziś znaleźć informację, ale umiejętność jej weryfikacji.

Zdrowie Publiczne to zagrożenia, ale również wyzwania na następne lata?

- Jednym z największych wyzwań dla zdrowia publicznego, z którym ostatnio się mierzymy to rosnąca liczba uchyleń od obowiązkowych szczepień. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba zwiększyła się prawie dwukrotnie i wynosi już ponad 87 tysięcy rocznie – dodaje nasz rozmówca.

Tymczasem szczepienia to jedne z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Pozwoliły uratować już miliony żyć. Kolejne wyzwanie stanowi choroba otyłościowa i jej ponad 200 powikłań. Wciąż mierzymy się z brakiem świadomości, że otyłość to jednostka chorobowa wymagająca odpowiedniego leczenia. Szacuje się, że do 2060 r. nawet 77 proc. Polaków będzie miało nadmierną masę ciała.

Niepokoi także dynamicznie rosnący odsetek nadwagi i otyłości wśród dzieci i nastolatków.

Potrzebne są systemowe działania, które pozwolą na zatrzymanie tego trendu, tworzenie środowiska, w którym prozdrowotne wybory będą łatwe i dostępne dla wszystkich. Tymczasem wielu naukowców określa nasze współczesne otoczenie mianem środowiska otyłościogennego. Ogromnym obciążeniem dla naszego społeczeństwa są także inne, tak zwane, modyfikowalne czynniki ryzyka. Do najważniejszych należą m.in. palenie papierosów i używanie innowatorskich wyrobów tytoniowych, niewłaściwy model odżywiania czy zbyt niski poziom aktywności fizycznej.

Wciąż nie doceniamy wystarczająco tego, jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma styl życia. To skuteczna profilaktyka wielu tak zwanych chorób cywilizacyjnych, do których poza otyłością, należą: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, a także wiele nowotworów.

- Wszyscy stoimy także w obliczu zmian klimatycznych – niekiedy nazywanych największym wyzwaniem dla zdrowia publicznego XXI wieku – zauważa krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego - Będą one kształtować nie tylko zdrowie, ale i jakość życia przyszłych pokoleń. Powinniśmy zadbać o to, aby zostawić im w spadku naszą planetę w jak najlepszej kondycji. 

W Polsce istnieje również problem nadużywania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, w tym coraz bliżej pojawiające się zagrożenie fentanylem.

- Skoncentrowałbym się na edukacji zdrowotnej pacjentów, stałym monitorowaniu jakości w opiece zdrowotnej, przejrzystym systemie programów profilaktycznych i przesiewowych – opcje są, ale pacjenci często są zagubieni w systemie oraz na budowaniu zaufania do lekarzy i profesjonalistów ochrony zdrowia.

(i.michalec@sadeczanin. info, fot. arch. prof. Jarosława Pinkasa.), © Materiał chroniony prawem autorskim

Dziękujemy za przesłanie błędu