Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
11/11/2018 - 07:35

Tak Nowy Sącz świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada to szczególny dzień, wypełniony wydarzeniami patriotycznymi. Sto lat temu - 11 listopada Polska odzyskała niepodległość. W Nowym Sączu uroczystość patriotyczna gonił uroczystość.

Oficjalne uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu, w kościele św. Kazimierza i pod Dębem Wolności na sądeckich Plantach. Dzisiaj też sądeczanie będą mieli okazję uczestniczyć także w innych wydarzeniach: śpiewach patriotycznych, spektaklu teatralnym, pikniku patriotycznym, a nawet w podróży "pociągiem wolności".

Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ryszard Nowak zaprasza na oficjalne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada.

Program uroczystości:

Godzina 10 - cmentarz komunalny w Nowym Sączu – pomnik Legionistów
• odśpiewanie hymnu państwowego
• okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza
• złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez parlamentarzystów sądeckich, organizacje kombatanckie i przedstawicieli władz samorządowych w Nowym Sączu
• występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata
 

Godzina 11 - kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu
• msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata

O godzinie 12:15 pod Dębem Wolności rozpoczną się śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestników IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
 

AKCJA "NIEPODLEGŁA DO HYMNU!" TAKŻE W NOWYM SĄCZU

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zostanie odśpiewany hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego zostanie odegrany o godzinie 12:00 w dwóch miejscach Nowego Sącza: na sądeckim rynku oraz pod Dębem Wolności na Sądeckich Plantach.

"GAŁĄZKA ROZMARYNU" - spektakl w wykonaniu Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego w Nowym Sączu

AUTOBUS NIEPODLEGŁOŚCI - pełen poezji i muzyki

Sądecki Klub Literacki, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a także z okazji 70-lecia istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, organizuje w niecodzienną akcję - poeci w autobusach będą czytać poezję patriotyczną przy muzyce m.in. Fryderyka Chopina.
 

RODZINNY FESTYN PATRIOTYCZNY odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim przy ulicy Lwowskiej 226. Początek o godz. 11. O godz. 13. wjazd marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance.

WYSTAWA "DO CIEBIE, POLSKO. W STULECIE CZYNU LEGIONOWEGO"
 

W sali wystawowej ratusza w Miasteczku Galicyjskim oglądać można wystawę "Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego", prezentująca trudne i skomplikowane losy Polskich legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości.

100 PRZEBOJÓW NA 100-LECIE

O godzinie 16:30 w sali Ignacego w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu rozpocznie się 24. Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie. O 18:30 w kościele kolejowym odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny.

"POCIĄG WOLNOŚCI" - historyczna podróż w czasie pociągiem retro z Nowego Sącza do Chabówki 

Przejazd historycznym pociągiem specjalnym, złożonym z lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych, zabytkowych wagonów pasażerskich z lat 1920 – 1930 na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka odbędzie się 11 listopada 2018 r. W programie udział grup rekonstrukcji historycznych z okresu 1914-1918 ze szczególnym uwzględnieniem jednostek działających w regionie sądecko – limanowskim, prelekcja historyczną  w wagonach, wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". 

Opr. IM, Fot. UM w Nowym Sącz, Damian Radziak, źródło: UM w Nowym Sączu.

11 listopada - uroczystości na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu
Niech się święci Niepodległa, niech żyje marszałek Józef Piłsudski! Nowy Sącz i Sądecczyzna świętuja 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Dziękujemy za przesłanie błędu