Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
18/02/2014 - 07:30

SUTW na 10-lecie otrzyma Tarczę Herbową?

Dzisiaj (18 lutego) Rada Miasta Nowego Sącza zdecyduje o przyznaniu Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” Stowarzyszeniu Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. – Byłby to piękny prezent z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia, które aktywizuje sądeckich seniorów – przyznaje Wiesława Borczyk, założycielka i prezes Zarządu SUTW.
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza zostanie przedstawiony projekt uchwały przyznającej Stowarzyszeniu Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.
- Trzymamy kciuki i będziemy się cieszyć jeśli radni poprą projekt uchwały. Będzie to najlepszy prezent z okazji 10-lecia istnienia i działalności naszego Stowarzyszenia – przyznaje Wiesława Borczyk, założycielka i prezes Zarządu SUTW. – Na 29 marca zaplanowaliśmy oficjalne obchody okrągłego jubileuszu. Przy tej okazji zwróciliśmy się o honorowe patronaty do prezydenta Nowego Sącza, starosty nowosądeckiego oraz rektorów PWZS i WSB-NLU. Wszyscy się zgodzili, a prezydent podczas rozmowy wspomniał o tym wyjątkowym odznaczeniu – dodaje.
O tym, że Tarcza Herbowa miałaby zostać przyznana m.in. z uwagi na 10-lecie istnienia Stowarzyszenia można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały. Podkreśla ono, że SUTW to jedna z najciekawszych i najwartościowszych inicjatyw, jakie ziściły się w minionych dwóch dekadach w Nowym Sączu. Na pomysł zorganizowania zajęć dla osób po 55 roku życia zamieszkujących Nowy Sącz wpadła Wiesława Borczyk. Widziała ona zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jednak krakowski UTW był miejscem elitarnym, zamkniętym.
- A ja chciałam stworzyć platformę dla wszystkich chętnych. Na początku myślałam o około stu osobach. Daliśmy ogłoszenie w sądeckiej prasie, by sprawdzić, czy będą chętne osoby – wspomina Borczyk. - To był rok 2004. Prowadziłam już rozmowy z dyrektorem SOKOŁA, Antonim Malczakiem w sprawie wypożyczenia sali na wykłady. Zainteresowanie uniwersytetem przerosło nasze oczekiwania – dodaje.
Chęć zapisania się na wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyło ponad 400 osób. Już wtedy było wiadome, że będzie musiał powstać organ, który zajmie się UTW. Po rozmowach z ówczesnym prezydentem Nowego Sącza – Józefem A. Wiktorem i starostą nowosądeckim – Janem Golonką oraz dyrektorem Malczakiem, zostało powołane Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- Po otrzymaniu od marszałka województwa zgody na bezpłatne użytkowanie sali w MCK SOKÓŁ zainaugurowaliśmy pierwszy rok akademicki. Był to 28 października 2004 roku. Mieliśmy ponad 400 słuchaczy – zaznacza prezeska SUTW. - Na początku były same wykłady, raz w miesiącu, a potem stopniowo oferta rosła. Obecnie mamy około 350 słuchaczy i bogatą ofertę dzięki dofinansowaniom, które jako stowarzyszenie udaje nam się pozyskać na realizację projektów – dodaje.
I w ten sposób SUTW umożliwia mieszkańcom miasta i regionu będącym w wieku emerytalnym rozwój osobisty, intelektualny i społeczny. Seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania, a także pozostawać w dobrej formie fizycznej uczęszczając na zajęci, jak i ucząc się zdrowego trybu życia. Ważna jest także integracja z młodszym pokoleniem a także coraz mocniejszy wolontariat.
Warto też podkreślić, że Sądecki UTW zainicjował utworzenie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW, która stała się ważnym partnerem społecznym w podejmowanych przez Rząd RP i Parlament działaniach na rzecz tworzenia polityki senioralnej w naszym kraju. Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w program Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, organizując od 2009 roku - Forum III Wieku., jako integralną część tego przedsięwzięcia.

(ALF)
Fot. UM Nowego Sącza
 






Dziękujemy za przesłanie błędu