Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
15/05/2024 - 09:30

Chełmiec: wójt obniżył sobie pensję do minimum. Radni przyklasnęli

W ślad za wnioskiem samego zainteresowanego, czyli wójta Stanisława Kuzaka, pensja gospodarza gminy Chełmiec została właśnie mocno obniżona.

Poprzedni wójt Bernard Stawiarski otrzymywał wszystkie składowe w maksymalnej wysokości i to naliczane od maksymalnej dopuszczalnej prawek stawki wynagrodzenia zasadniczego. O projekcie uchwały w tej sprawie pisaliśmy bardzo szczegółowo w publikacji Wójt Chełmca jak Krezus? Jest projekt uchwały o jego zarobkach Przypomnijmy tylko szybko, że w projekcie uchwały w tej sprawie już na dzień dobry radni mieli wpisane wszystkie składowe w maksymalnej wysokości.

Nowy gospodarz gminy będzie zarabiał znacznie mniej. Jak czytaliśmy w projekcie uchwały, który radni otrzymali przed sesją jego następca miał otrzymywać dodatek funkcyjny w wysokości maksymalnej, ale już dodatek specjalny w wymiarze 30 procent a ten związany z wysługą lat – 20 procent. Na czym stanęło? 

Pieniędzmi Chełmca będzie rządzić dotychczasowa skarbnik Muszyny Barbara Bajdas

Komisja budżetowa zaopiniowała ten wniosek pozytywnie, ale wprowadziła też zmiany. Ustaliła bowiem, że wynagrodzenie miesięczne, zasadnicze brutto ma być w kwocie minimalnej. Jak podkreślał przewodniczący komisji Paweł Basta, taka decyzja na wniosek samego wójta Stanisława Kuzaka. Sam Kuzak przypomniał, że obniżenie pensji gospodarza gminy zadeklarował już w kampanii wyborczej. 

Chełmiec: aż 5 linii MPK rusza już od jutra. To milowy krok do normalności, zobaczcie rozkład

Radny Marek Poręba zapytał o szczegóły, czyli podanie kwoty minimalnej i maksymalnej zasadniczej przysługującej wójtowi w ustawowych założeniach i wysokość naliczonych od tego dodatków. Basta w odpowiedzi wyjaśnił, że wynagrodzenie minimalne to kwota 7 750 zł a maksymalne wynosi 10 430 zł brutto.

Do tego dochodzą: naliczony od najniższego wynagrodzenia zasadniczego dodatek stażowy - 2 086 zł, dodatek funkcyjny – 3 360 zł, specjalny - 4 164 zł. Zatem sumarycznie wójt Kuzak ma zarabiać miesięcznie ok. 17 300 zł brutto. ([email protected] Fot.: IM) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu