Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
30/10/2020 - 14:15

Stary Sącz: nie możesz iść na cmentarz? Zapal znicz przez Internet

Gmina Stary Sącz to kolejna gmina w naszym powiecie, która zdecydowała się najpierw na inwentaryzację swoich dwóch nekropolii a potem umieszczenie danych na stronie internetowej. Dzięki temu zabiegowi bez trudu odszukacie grób każdej osoby pochowanej na starosądeckich cmentarzach a do tego możecie na jej grobie zapalić wirtualny znicz.

Stary Sącz: nie możesz iść na cmentarz? Zapal znicz przez Internet

O tym, jak działa podobny system w gminie Podegrodzie pisaliśmy w publikacji Cmentarz w wersji wirtualnej? W Podegrodziu to się sprawdza

Z uwagi na fakt, że już w najbliższą niedzielę przypada Wszystkich Świętych przybliżamy, jakie dane znajdziemy pod adresem, pod którym funkcjonuje baza danych z cmentarzy – Starego i Nowego - w Starym Sączu https://starysacz.grobonet.com/. 

Na głównej stronie znajdziemy wyszukiwarkę, dzięki której wpisując imię i nazwisko a w razie potrzeby bardziej szczegółowe dane zmarłego z miejsca otrzymamy informację o lokalizacji jego grobu – adres cmentarza, sektor, rząd i numer grobu i informacje o innych osobach pochowanych w tej mogile. Wyświetli się nam również dokładna lokalizacja na wirtualnej mapie nekropolii, którą można zapisać w komputerze lub wydrukować.

Zobacz też: 40 dodatkowych arów na nowe pochówki. Powiększają cmentarz w Starym Sączu

W tej samej zakładce umożliwiono też zapalenie wirtualnego znicza – wystarczy kliknąć odnośnik i wpisać np. swoje imię albo informację typu: kochające wnuki. Jest jednak jedno ograniczenie – na jednym grobie może się palić tylko sześć zniczy wirtualnych jednocześnie. W czasach epidemii COVID-19, gdy cały czas mówi się o ograniczeniu wizyt na cmentarzu a wiele osób jest na kwarantannie, to naprawdę bezpieczne rozwiązanie. Szczególnie dla seniorów.

Na stronie głównej zamieszczane są tez dane osób ostatnio pochowanych i tych, których rocznicę śmierci akurat obchodzimy.

System umożliwia ponadto zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu. Za aktualizację danych na portalu odpowiada Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu. (e.stachura@sadeczanin.info ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu