Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
29/10/2020 - 12:05

40 dodatkowych arów na nowe pochówki. Powiększają cmentarz w Starym Sączu

Trwają prace przy powiększeniu cmentarza komunalnego przy ul. Nowej w Starym Sączu. Nekropolii przybędzie 40 nowych arów. Ile kosztuje miejsce na tym cmentarzu?

40 arów na nowe pochówki. Powiększają cmentarz w Starym Sączu

Zobacz też: Kolejny kościół zamknięty do odwołania. Wszyscy duchowni objęci kwarantanną

Starania o powiększenie cmentarza komunalnego przy ul. Nowej w Starym Sączu samorząd podjął już w 2016 roku. Pierwszym krokiem było przejęcie odpowiednich gruntów. Część gmina nabyła na drodze wymiany, pozostałe działki wykupiła od prywatnych właścicieli. Dzięki temu samorząd pozyskał aż 40 dodatkowych arów.

Proces był o tyle skomplikowany, że na przejętym terenie w planie zagospodarowania przestrzennego ujęte jest stanowisko archeologiczne. Co to oznacza a praktyce? Zanim zaczną tu być prowadzone pochówki teren musi być sprawdzony przez archeologów. I takie prace zaczęły się już 4 października a prowadzi je ekipa z Tarnowa.

Zobacz też: Zmarł Józef Puścizna wieloletni dyrektor PMDK w Starym Sączu

- Na razie usuwamy wierzchnią warstwę gruntu z całego terenu. Specjaliści ściągają i sprawdzają 30-centymetrową warstwę wierzchnią gleby - informuje zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. - Mamy nadzieję, że prace uda się domknąć jeszcze w tym roku – odpowiada na pytania lokalnej społeczności.

Przy okazji przypomnijmy, że administratorem starosądeckich cmentarzy jest Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzierżawa miejsca pochówku na 20 lat to koszt: 167,40 zł za grobowiec ziemny, 393,12 zł za grobowiec pojedynczy, 668,52 zł za grobowiec podwójny i 954,72 zł za grobowiec rodzinny dla 3 osób i więcej. O stawkach decyduje Rada Miejska. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu