Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
30/10/2020 - 12:50

Cmentarz w wersji wirtualnej? W Podegrodziu to się sprawdza

Jak znaleźć grób bliskiego jeśli na cmentarzu, na którym jest pochowany nie byliśmy od lat? Jak oddać cześć i pamięć zmarłym, jeśli na cmentarz po prostu przyjść nie możemy? W Podegrodziu znaleźli na to sposób.

Cmentarz w wersji wirtualnej? W Podegrodziu to się sprawdza

Coraz częściej rodziny i przyjaciele rozjeżdżają się po całym świecie i nie mają ze sobą stałego kontaktu. Tym samym znaleźć grób bliskiego zmarłego jest czasem bardzo trudno. Szczególnie wtedy, gdy nie żyją też inni jego krewni a odwiedzający nie byli na pogrzebie lub po prostu nie pamiętają lokalizacji mogiły.

Gmina Podegrodzie rozwiązała ten problem i zinwentaryzowała wszystkie swoje nekropolie - w Podegrodziu, Podrzeczu, Gostwicy i Brzeznej a dane na ich temat umieściła na portalu http://mogily.pl/start/g-cmentarze-podegrodzie.

Co znajdziemy pod tym adresem? Obok szczegółowej mapy każdego z cmentarzy jest galeria zdjęć nagrobków i krzyży, informacja o rocznicy śmierci zmarłych danego dnia kalendarzowego. Jest również zakładka Znani Zmarli, gdzie znaleźć można krótkie notki biograficzne osób ważnych dla funkcjonowania podegrodzkiego samorządu i miejscowej społeczności.

Dodatkowo witryna wyposażona jest w tzw. Wirtualny Spacer – doskonałe narzędzie do zdalnej przechadzki po nekropolii a tym samym zorientowania się zawczasu, co do położenia konkretnej mogiły.

Jednak najważniejszą częścią systemu jest Wyszukiwarka, dzięki której wpisując imię i nazwisko zmarłego otrzymamy dokładne dane o lokalizacji mogiły wraz z jej zdjęciem. Przy wyszukiwaniu interesujących nas informacji można również posłużyć się datą urodzenia lub śmierci zmarłego.
Jest też możliwość zamówienia usługi, w ramach której otrzymywać będziemy przypomnienie o rocznicy śmierci lub o terminie wniesienia opłaty za miejsce pochówku.

Zobacz też: 40 dodatkowych arów na nowe pochówki. Powiększają cmentarz w Starym Sączu

Dodatkowo możemy zapalić wirtualny znicz w sytuacji, gdy nie możemy stawić się na cmentarzu osobiście.
Aplikacja działa we wszystkich systemach mobilnych.

Cmentarz w wersji wirtualnej? W Podegrodziu to się sprawdza

Zobacz też: Nowy Sącz: jak dojechać do cmentarzy, gdzie zaparkować?

Przy okazji przypomnijmy obowiązujące na terenie podegrodzkich nekropolii opłaty.
Opłata za udostępnienie miejsca grzebalnego na okres 20 lat (wszystkie stawki to stawki brutto):
- grób dziecięcy - 50 zł
- grób pojedynczy – 250 zł
- grób podwójny - 400 zł
- grób potrójny i większy - 550 zł
Tzw. opłaty prolongacyjna za udostępnienie miejsca pochówku na okres kolejnych 20 lat ustalono na tym samym poziomie co powyżej.
Opłata za budowę nagrobka lub grobowca to 300 zł a za przebudowę obu trzeba zapłacić 150 zł.
Opłata administracyjna - 100 zł.
Opłata z tytułu przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej od podmiotu zewnętrznego świadczącego usługi pogrzebowe to 100 zł.
Opłata za udostępnienie kaplicy cmentarnej bez chłodni – za dobę 50 zł. Tu stawkę obniżono o połowę.
Opłata za udostępnienie kaplicy cmentarnej wraz z chłodnią - za dobę - 100 zł.
Opłata za korzystanie wyłącznie z chłodni – za dobę 50 zł.
Dodatkowo ustalona jest opłata jednorazowa od podmiotu świadczącego usługi kamieniarskie - budującego lub przebudowującego nagrobek lub grobowiec - 100 zł brutto. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu