Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
23/11/2020 - 18:00

Stary Sącz: mieszkańcy chcą inwestować w drogi, gmina dołoży drugie tyle

W ramach projektu budżetu gminy Stary Sącz samorząd przedstawił szczegóły inwestycyjne dla poszczególnych sołectw. Wiadomo tym samym, gdzie w oparciu o fundusz sołecki na 2021 rok będzie remont gminnych dróg. Stawka jest wysoka, bo gmina dołoży do każdej z przewidzianych inwestycji drugie tyle.

Stary Sącz: sołectwo chce inwestować w drogi, gmina dołoży drugie tyle

Fundusz sołecki to to te pieniądze, o których przeznaczeniu decydują sami mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Decyzje podejmowane są na rokrocznych zebraniach a potem zatwierdzane przez władze gminy. W Starym Sączu, od lat, lwia część środków sołeckich idzie na remonty lokalnych dróg. Być może dlatego, że jeśli dane sołectwo zarezerwuje jakąś kwotę na takie przedsięwzięcia, gmina wykłada drugie tyle.

- Przyjęliśmy zasadę, że jeśli sołectwo przeznaczy na remont określonej drogi na przykład 30 tysięcy, to my jako gmina dokładamy do inwestycji drugie 30 tysięcy. A za 60 tysięcy można wyremontować już naprawdę fajny kawałek  – komentuje burmistrz Jacek Lelek. Rozwiązanie się sprawdza a samorządowcy mają pewność, że inwestycja rzeczywiście będzie służyć mieszkańcom.

Zobacz też: Żuraw i „dom bez winkla”? Stary Sącz robi się naprawdę magiczny

I tak w 2021 społeczność Barcic chce przeznaczyć na cele drogowe 35 tysięcy, tym samym inwestycje drogowe sięgną tu 70 tysięcy. Na razie jednak miejscowi nie wskazali konkretnej nazwy drogi.

W Barcicach Dolnych na utrzymanie dróg w budżecie sołeckim widnieje jedynie kwota 600 zł.

Sołectwo Gaboń zabezpieczyło 35 265 tys. z funduszu, będzie mogło zatem zrealizować remonty za ponad 75 000 zł.

Zobacz też: Zmarł Józef Puścizna wieloletni dyrektor PMDK w Starym Sączu

W Gaboniu Praczce fundusz sołecki ma iść na drogi w całości. Mowa tu o kwocie ok. 16,9 tysiąca złotych. Przy zastrzyku od gminy w grę wchodzą niemal 34 tysiące.

Gołkowice Górne na inwestycje drogowe będą miały za to 50 000 przy wkładzie własnym – 25 000 zł.

Łazy Biegonickie mają szanse na inwestycje drogowe o wartości 80 000, bo w funduszu sołeckim zabezpieczyły na ten cel około 40 000 zł.

W Moszczenicy Niżnej na remont dróg gminnych na terenie sołectwa będzie do dyspozycji ponad 66 000 zł, przy wkładzie własnym na poziomie ok. 33 000.

W siostrzanej Moszczenicy Wyżnej sprawa wygląda nawet optymistyczniej, bo jest szansa na inwestycje sięgające aż 70 000 – wkład sołectwa: 34 829 zł.

W Myślcu mieszkańcy chcą przeznaczyć na modernizację lokalnych dróg cały fundusz sołecki, czyli ponad 27 tysięcy i tym samym będą mogli wydać na ten cel ok. 54 tysiące zł.

Prawie 67 000 złotych na ten cel zagwarantowali sobie z kolei mieszkańcy Popowic, rezerwując na inwestycje drogowe ze swojej strony ponad 33 000 zł.

W Przysietnicy za to na remont i odwodnienie dróg, zabezpieczenie osuwiska oraz oznakowanie osiedli i przysiółków w budżecie sołeckim zarezerwowano około 23 000, jest zatem szansa na realizację zadań o wartości 46 000 zł.

I ostatnia w kolejności alfabetycznej miejscowość, czyli Skrudzina. To jedyne sołectwo, które wskazało do realizacji konkretne przedsięwzięcie, czyli budowę oświetlenia przy drodze gminnej Skrudzina - Działy. Inwestycja ma zgodnie z szacunkami pochłonąć cały budżet sołecki na 2021, bo 31 459 zł. Przy wspomnianej deklaracji gminy będzie na ten cel prawie 63 000 zł. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu