Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
23/11/2020 - 11:20

Żuraw i „dom bez winkla”? Stary Sącz robi się naprawdę magiczny

Na jednej ze ścian słynnego „dom bez winkla” w Starym Sączu powstał fantastyczny mural pt. Personifikacja Żurawia.

Żuraw i „dom bez winkla”? Stary Sącz robi się naprawdę magiczny

Nowy Sącz już od dawna stał się bardzo ważnym punktem na mapie street artu. Kolejne murale artystów zjeżdżających tu z różnych zakątków świata cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Ostatnio miasto doczekało się kilku nowych dzieł, które powstały w ramach Ulicznego Pleneru Artystycznego „SIEW” zorganizowanego przez MCK SOKÓŁ przy współpracy z Urzędem Miasta.

Mgr Mors jednak już od dłuższego czasu działa również na terenie miasta sąsiedniego, czyli Starego Sącza. I tak, kilka dni temu, razem z innym zaprzyjaźnionym artystą Mikołajem Rejsem na słynnym „domu bez winkla” stworzył dzieło pt. Personifikacja Żurawia. Akcja była bardzo spontaniczna - pomysł pojawił się wieczorem a już nazajutrz został zrealizowany. Dlaczego artyści wybrali akurat żurawia? Bo Mikołaj Rejs jest nie tylko artystą, ale również ornitologiem a żuraw jest symbolem Polskiego Parku Narodowego, z którym przez pewien czas współpracował.

Żuraw i „dom bez winkla”? Stary Sącz robi się naprawdę magiczny

Zobacz też: Nowy Sącz: muralowy zawrót głowy. Artyści tworzą dla sądeczan [ZDJĘCIA]

Dom bez winkla to wyjątkowy budynek, jedyny taki w Starym Sączu, a nie wykluczone, że i na Sądecczyźnie, który nie ma „winkla”, bo wszystkie jego narożniki są zaokrąglone. Dom stoi u zbiegu  ulic 11 Listopada i Dąbrowskiego a dziś stał się jeszcze ciekawszy. 

Choć budynek należy do prywatnej osoby, nie było żadnego problemu, by uzyskać jej zgodę na powstanie malowidła. Ba. gdy artyści malowali bardzo wielu przechodniów zadeklarowało, że udostępnią artystom również swoje budynki, że chcą, by podobne prace powstały na kolejnych ścianach w Starym Sączu. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Facebook, MGR MORS)Dziękujemy za przesłanie błędu