Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/11/2020 - 15:25

Nowy Sącz: muralowy zawrót głowy. Artyści tworzą dla sądeczan [ZDJĘCIA]

Są różnorodne, kolorowe i inspirujące. W miejską przestrzeń Nowego Sącza wpisuje się właśnie sześć murali kreatywnych artystów zajmujących się na co dzień między innymi street artem z z Nowego Sącza i innych części Polski.

Artystyczne dzieła powstają w ramach pierwszej edycji Ulicznego Pleneru Artystycznego “Siew”. Każdy  z artystów prezentuje swój własny, niepowtarzalny styl i odnosi się w swojej pracy m.in. do jubileuszy, jakie obchodzone są w tym roku  przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. A jest ich kilka. Chodzi tutaj chociażby o 110-lecie kina w SOKOLE, 45-lecie Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, 10-lecie Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ oraz o jeden z największych realizowanych w mieście wydarzeń artystycznych - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. 

Artyści tworzą w Nowym Sączu swoje dzieła od kilku tygodni. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Mariusz Brodowski, sądecki mistrz street artu. Znany głównie jako Mgr Mors

- Do udziału w ulicznym plenerze artystycznym „Siew” zaprosiłem sześciu artystów, prezentujących różne style – powiedział Sądeczaninowi Mariusz Brodowski. – Każdy z tych artystów ma inny sposób patrzenia i każdy ma inny język malarski. Gotowy jest już pierwszy mural wykonany przez Karo (Karolinę Brodowską). Tworzone murale mają różną tematykę. Na ścianie bloku przy ul. 29 listopada  malowany jest mural „Wspólnota”. Uliczny festiwal jest wydarzeniem, które chciałem, aby odbyło się w naszym mieście. Dzieje się.

Murale mają być gotowe do końca roku, ale zapewne ich twórcy skończą je wcześniej.

Plener jest realizowany dzięki współpracy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Urzędu Miasta Nowego Sącza. Praca przy niektórych muralach powoli dobiega końca

Jerzy “imp2k” Rojkowski wykonuje mural na ul. Broniewskiego 16 związany z tematem “110 lat kina w Sokole”. Paweł Swanski ozdabia filary kładki wiszącej nad Kamienicą (tematyka indywidualna). Artek Leser maluje ścianę bloku przy ul. 29 Listopada 18 – temat “wspólnota”. Karo (Karolina Brodowska) ozdobiła jedną ze ścian na kamienicy na rogu ul. Nawojowskiej i Królowej Jadwigi. Mikołaj Rejs mural nawiązujący do 45-lecia MCK Sokół tworzy na ścianie bloku przy ul. Batalionów Chłopskich 4. Natomiast Jan Michał Raspazjan nawiązuje w sowim muralu na ścianie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 39 do festiwalu Święto Dzieci Gór.

Dzisiaj, choć jest niedziela kilku artystów pracowało nad swoimi projektami. Między innymi Jan Michał Raspazjan, który maluje mural na ścianie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 39.

- Mural nawiązuje do festiwalu Święto Dzieci Gór. Nie dosłownie, tylko luźno – mówi artysta. – Ten mural jest przepuszczony przez mój język malarski. Są jednak charakterystyczne motywy: dziewczynka z gór trochę w takim surrealistycznym sosie. Pracuje się świetnie. Miejsce spokojne, ściana dobrze przygotowana.

Zupełnie inny charakter ma mural powstający na ścianie bloku przy ul. Batalionów Chłopskich.

- Już na wstępie do projektu miałem takie założenie, aby tutaj nie zdominować dookoła przestrzeni tylko, aby ją uzupełnić, troszeczkę uszlachetnić. Stąd jest tutaj określona kolorystyka. Są to kolory ludzkiej skóry. Inspiracją dla mnie był projekt brazylijskiej artystki, która katalogowała kolory ludzkiej skóry według  wzornika Pantone, który można przełożyć na farby elewacyjne – mówi Artur Stec z Nowego Sącza, grafik, projektant, znany w środowisku jako Artek Leser.

Tytuł  muralu, jaki powstaje w tym rejonie miasta to „Wspólnota”.

- Chodziło mi o to, aby stworzyć projekt rysunku linearnego ikonek ludzkich dłoni, które tworzą różne układy – dodaje nasz rozmówca. – Symbolizują wspólnotę. Dodatkowym aspektem tego projektu są kolory ludzkiej skóry. Ten mural z daleka ma być odbierany jako geometryczna abstrakcja, a dopiero, gdy podejdziemy do niego bliżej nagle okazuje się, że te kształty nie są przypadkowe, że są tam ręce.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu