Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
09/01/2019 - 10:45

Stary Sącz: kolejne 500 plus w gminie! Kto je dostanie?

W ślad za uchwałą przyjętą przez radnych gminy Stary Sącz 31 grudnia najzdolniejsza młodzież z terenu samorządu otrzymywać będzie stypendia przez całe dwanaście miesięcy od ich przyznania. Kwota jest niebagatelna – 500 złotych miesięcznie. Komu te pieniądze przysługują i ile to będzie kosztowało starosądecki budżet? I czy na tym koniec z pomocą dla mieszkańców?

Wszyscy mają świadomość - i gmina Stary Sącz nie jest tu wyjątkiem – że wspieranie i rozwój zdolnego dziecka to nie jest łatwa sprawa. Część kosztów udziału w różnych olimpiadach i konkursach w skali województwa, kraju a nawet tych międzynarodowych biorą na swoje barki szkoły, ale lwia część kosztów – od dojazdów, noclegów, przez opłaty za uczestnictwo obciąża domowe budżety rodziców. Nie raz i nie dwa dzieciaki mogłyby osiągnąć więcej, ale ambicje przegrywają czasem niestety z rachunkiem ekonomicznym.

Do końca grudnia gmina Stary Sącz choć systematycznie przyjmowała prośby rodziców o wsparcie ich zdolnych pociech nie miała narzędzi, które pozwoliłyby na ich wsparcie konkretnym zastrzykiem gotówki. Teraz to się zmieni. Od 8 marca 1990 roku zgodnie z rządową ustawą samorząd ma prawo przyznawać i decydować o wymiarze stypendiów dla uczniów ze swojego terenu.

Zobacz też: Stary Sącz: 40 zł od osoby miesięcznie! Mega podwyżki za śmieci

Gmina z tej możliwości chce skorzystać. – Podjęliśmy dwie uchwały. Pierwsza dotyczy stypendiów naukowych dla uczniów z publicznych szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy, które będą przyznawane za wyniki w nauce na pół roku, po pierwszym półroczu i na koniec roku szkolnego. Wysokość tych stypendiów to 200 złotych – wyjaśnia zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. Do weryfikacji uczniów, kto może uzyskać owo wsparcie powołano specjalną komisję.

Ale już ustalono, że będzie ono przysługiwać:
-  uczniom klas szkół podstawowych IV – VI - którzy po zakończeniu semestru uzyskali średnią co najmniej 4,9 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania;
​-  uczniom klas szkół podstawowych VII – VIII - którzy po zakończeniu semestru uzyskali średnią co najmniej 4,75 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania

Zobacz też: Stary Sącz: woda i ścieki zdrożeją. Od kiedy? Dwa razy w ciągu roku

- Druga podjęta jednogłośnie przez radę uchwała dotyczy stypendiów dla najzdolniejszej młodzieży, w tym studentów za wybitne osiągnięcia w olimpiadach konkursach czy w sporcie. To stypendium będzie przyznawane na rok i wynosić będzie 500 złotych miesięcznie – informuje dalej Gizicki. Stypendium wypłacane będzie od 1 czerwca do 31 sierpnia roku następnego. Przy czym na razie nie ma mowy o jakiś ograniczeniach ilościowych, jeśli chodzi o osoby objęte wsparciem.

Studentów szkół wyższych, uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych do stypendium Burmistrza Starego Sącza zgłaszają sami zainteresowani, rodzice, opiekunowie prawni.
Druk zgłoszenia i szczegółowe informacje tutaj.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu