Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
02/01/2019 - 14:20

Stary Sącz: woda i ścieki zdrożeją. Od kiedy? Dwa razy w ciągu roku

Radni gminy Stary Sącz ustalili już stawki za wodę i odprowadzenie ścieków, które będą obowiązywać na terenie objętym przez sieć Sądeckich Wodociągów w 2019. Część obciążenia samorząd znów weźmie na siebie a ile w praktyce zapłacą mieszkańcy? Okazuje się, że od końca maja ceny wzrosną.

Zobacz też: Stary Sącz: co dostaną mieszkańcy w ślad za uchwalonym budżetem?

Zacznijmy od tego, że według taryfy ustalonej przez Sądeckie Wodociągi, która obowiązywać będzie do 27 maja cena netto za metr sześcienny wody to 7,09 zł, za metr ścieków – 7,87 zł. Opłaty abonamentowe wynoszą kolejno 4,49 zł i 5,97 zł.

Jednak już od 28 maja 2018 do 27 maja roku stawki wzrastają do 7,26 zł za kubik wody i 8,05 zł za metr sześcienny ścieków a opłaty abonamentowe do pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Zmiany taryf Sądeckich Wodociągów przełożą się bezpośrednio na obciążenie budżetu gminy, która do nich dopłaca i na obciążenie mieszkańców gminy. Dlaczego? W uchwalonych przez radnych dopłatach nie uwzględniono zwiększenia dopłat po podwyżce zapowiadanej na koniec maja. Wysokość dopłat gminy nie może bowiem przekroczyć  w skali roku wielkości podatku od nieruchomości jaki jest płacony przez „Sądeckie Wodociągi” Sp. z o. o. do budżetu Gminy Stary Sącz.

Zobacz też: Stary Sącz: odśnieżanie dróg? Zobacz do kogo dzwonić z interwencją

Przez cały rok 2019 Stary Sącz decyzją rady dopłacać będzie 1,47 zł brutto (1,36 zł netto) do każdego metra sześciennego dostarczonej wody i 0,43 zł brutto (0,40 zł netto) do opłaty abonamentowej na odbiorcę korzystającego z urządzeń wodociągowych.

Do taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków - 1,78 zł brutto (1,65 zł netto) do każdego odebranego metra sześciennego ścieków i 0,79 zł brutto (0,73 zł netto) do opłaty abonamentowej na odbiorcę korzystającego z urządzeń kanalizacyjnych.

A teraz najważniejsze, czyli ile dokładnie za wodę i ścieki w okresie od 1 styczna do 27 maja 2019 po uwzględnieniu dopłaty zapłaci mieszkaniec. Otóż stawki wyglądają następująco:

- 5,73 zł netto za 1 m dostarczonej wody oraz opłatę abonamentową na odbiorcę korzystającego z urządzeń wodociągowych w wysokości 4,09 netto.

- 6,22 zł netto za 1 m odprowadzonych ścieków oraz opłatę abonamentową na odbiorcę korzystającego z urządzeń kanalizacyjnych 5,24 netto.

Ale już przez pozostałą część roku będzie drożej:

- 5,90 zł netto za 1 m dostarczonej wody oraz opłatę abonamentową na odbiorcę korzystającego z urządzeń wodociągowych w wysokości 4,09 netto.

- 6,40 zł netto za 1 m odprowadzonych ścieków oraz opłatę abonamentową na odbiorcę korzystającego z urządzeń kanalizacyjnych 5,24 netto.

Do końca grudnia 2018 roku gminy Stary Sącz, którzy korzystają z sądeckiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej płacili metr sześcienny wody 5,65 zł brutto a za odprowadzenie kubika ścieków – 5,64 zł.

Przy głosowaniu w tej sprawie, które odbyło się 31 grudnia wstrzymała się jedynie radna Małgorzata Tokarczyk. Pozostali radni zagłosowali za przyjęciem uchwały.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)