Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
06/03/2023 - 10:55

Są już wyniki sekcji zwłok Jakuba Bocheńskiego. Potrzebna jest jeszcze jedna opinia

Za kilka dni minie pięć miesięcy od dnia, w którym policjanci odnaleźli ciało 30-letniego polityka Lewicy Jakuba Bocheńskiego. Zwłoki sądeczanina znajdowały się w jednym z pustostanów przy ulicy Portowej w Krakowie. Co przez ten czas udało się ustalić śledczym? Niestety, wciąż jest więcej pytań, aniżeli odpowiedzi.

Krakowska prokuratura w dalszym ciągu prowadzi śledztwo, które ma ustalić przyczyny i okoliczności śmierci 30-letniego polityka Lewicy Jakuba Bocheńskiego. Jego zaginięciem żyła cała Polska. Szukali go nie tylko policjanci, ale także rodzina, znajomi i osoby, które tak bardzo przejęły się jego historią, że postanowiły pomóc. 

Zobacz też Wiemy coraz więcej. Prokuratura podaje nowe fakty w sprawie śmierci Jakuba Bocheńskiego

Mężczyzna po raz ostatni był widziany 22 września 2022 r. w hotelu Hilton w Krakowie, gdzie brał udział w szkoleniu firmy PwC, w której pracował. Między godziną 12 a 13 wyszedł na lunch, zostawiając wszystkie swoje rzeczy. Był zdenerwowany, do budynku już nie wrócił. Po kilku dniach od jego zaginięcia, policjanci znaleźli samochód, którym się poruszał. Pojazd był zaparkowany przy ulicy Portowej w Krakowie, niedaleko stopnia wodnego Dąbie. Kilka dni później, w jednym z pustostanów znajdujących się przy tej ulicy, policjanci znaleźli zwłoki, które leżały tam już od dłuższego czasu i były w stanie daleko posuniętego rozkładu. Na ciele denata były liczne rany cięte.  

Na początku było wiadomo jedynie tyle, że są to zwłoki mężczyzny. Policja informowała, że do ustalenia tożsamości nieszczęśnika będzie potrzebna sekcja. Jak się jednak okazało, rodzina Jakuba Bocheńskiego rozpoznała, że jest to jego ciało. Prokuratura wstępnie wykluczyła, by do jego śmierci ktoś mógł się bezpośrednio przyczynić. 

- W sprawie dotyczącej okoliczności zgonu Jakuba Bocheńskiego uzyskaliśmy opinię Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opracowaną w oparciu o wyniki sekcji zwłok, jednakże w sprawie zasięgnięto również opinii uzupełniającej, której dotychczas nie uzyskano - powiedział nam prokurator Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Zobacz też Rodzina i znajomi pożegnali śp. Jakuba Bocheńskiego. Tak wygląda jego grób [ZDJĘCIA]


Prokuratura prowadzi także drugie śledztwo, które ma wyjaśnić sprawę gwałtu, którego rzekomo tuż przed zaginięciem miał dopuścić się Bocheński. Jedna z kobiet, która również brała udział w szkoleniu w hotelu Hilton twierdzi, że 30-latek wykorzystał ją seksualnie. Pokrzywdzona złożyła zawiadomienie do prokuratury. Po informacjach, które pojawiły się w mediach, władze Lewicy natychmiast zawiesiły Jakuba Bocheńskiego.

Co udało się ustalić śledczym w tej sprawie w ciągu ostatnich miesięcy? Nie wiadomo. Prokuratura nie udziela żadnych informacji. 

- Prokuratura Rejonowa Kraków – Śródmieście Wschód nadzoruje śledztwo w sprawie o przestępstwo z art. 197 § 1 k.k., które pozostaje na biegu, a w jego toku trwają czynności zmierzające do ustalenia przebiegu zdarzenia. Dobro postępowania sprzeciwia się udzielaniu informacji w przedmiocie szczegółowych ustaleń dokonanych w jego toku - odpowiada krótko prokurator Janusz Hnatko. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu