Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
29/11/2023 - 18:10

Rytro waloryzuje podatki od nieruchomości. O ile będzie drożej w 2024 roku?

I w Rytrze radni będą decydować o wymiarze podatków od nieruchomości na rok 2024. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, jak zapowiemy, że i w tej gminie szykuje się podwyżka. Jakiego rzędu?

Rytro waloryzuje podatki od nieruchomości. O ile będzie drożej?

Kolejne samorządy – jak na razie chyba tylko za wyjątkiem Łabowej, która chce utrzymać dotychczasowe – wprowadzają lub na dniach wprowadzą podwyżki stawek podatków od nieruchomości. Nawojowa i Piwniczna-Zdrój dostosowują je do inflacji a ta według GUS sięga 15 procent w skali roku. W Kamionce Wielkiej plan był trochę inny.

- Proponowane w uchwale stawki podatku od nieruchomości na 2024 rok zostały podwyższone o 15 procent w stosunku do obowiązujących w roku 2023, z tym, że dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej o 10 procent – brzmiał kluczowy fragment stosownego projektu uchwały.  

Rytro: zobacz, kto ma odśnieżać Twoją drogę i zapisz te numery telefonów

A jak to wygląda w Rytrze? Zobaczcie propozycje:
- podatek od metra kwadratowego gruntu pod działalność gospodarczą – 1,18 zł - jest 1,03 zł za metr
- od gruntu pod zbiornikami wodnymi, wodami płynącymi i stojącymi – 6,38 zł – jest 5,55 zł za metr
- od gruntów budowlanych – 4,21 zł – jest 3,66 zł za metr
- od budynków mieszkalnych – 0,99 zł – jest 0,86 zł za metr
- od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza – 28,75 zł - jest 25 zł za metr.

Oznacza to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podatki wzrosną w przyszłym roku o 15 „inflacyjnych” procent, zatem mamy tu do czynienia jedynie z ich waloryzacją.

Jak tę propozycję przyjmą radni? Dowiemy się już jutro, 30 listopada na kolejnej sesji. Dziś możemy tylko przypomnieć, że ryterski samorząd już od kilku lat traktuje w tym zakresie swoich mieszkańców bardzo ulgowo. Szczegóły w publikacji Rytro: podatki od nieruchomości pójdą w górę. Zobacz propozycje stawek ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu