Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/01/2018 - 13:20

Prezydent Nowak kupi Miasteczko Multimedialne? Magistrat z nową siedzibą?

Prezydent Ryszard Nowak wpisał się na listę wierzycieli Miasteczka Multimedialnego. Myśli o kupieniu tego obiektu i przeniesieniu tam części miejskich urzędników pracujących w różnych punktach miasta.

O tym, że miasto wpisało się na listę podmiotów zainteresowanych zakupem budynku poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej. Jak prezydent argumentował ten pomysł?

- Chciałbym powiedzieć o rzeczy niezwykle ważnej – zaczął Ryszard Nowak. – Dla nikogo nie jest tajemnicą, że jest problem z Miasteczkiem Multimedialnym i to, że jest tam już syndyk, który zainteresowany jest tym, aby ten obiekt sprzedać. Inwestycja kosztowała 120 mln złotych. Cena, za którą ten obiekt może zostać sprzedany to 30 mln złotych. Dlatego też wpisałem się na listę wierzycieli. 

Zobacz też:  MMC Brainville: co będzie w upadłym miasteczku? Galeria handlowa czy nowa siedziba magistratu?

Prezydent Nowak jest przekonany, że gdyby udało się miastu kupić ten wspomniany gmach, korzyści byłyby wymierne.

-  Są instytucje, które są rozrzucone w różnych punktach miasta i jeżeli policzymy koszty ponoszone na ich rzecz, to może się nam to opłacić – argumentował prezydent Nowak. - Nie wymagają one jakiś szczególnych udogodnień, a zmarnować tego nie zmarnujemy. Tam nie będzie kolejnej „sieciówki” spożywczej.

Jakie są szanse na powodzenie przedsięwzięcia?

- Będę potrzebował wsparcia wszystkich radnych i mieszkańców, żeby w razie czego przejąć Miasteczko Multimedialne - zaznaczał.

Zobacz też: MMC Brainville: 34 procent głosujących sądeczan chce tu przenieść Urząd Miasta

Ryszard Nowak jednocześnie podkreślił, że Miasteczko zostało wybudowane za pieniądze publiczne i warto, żeby obiekt rzeczywiście służył całemu społeczeństwu, a nie tylko zamienił się w siedzibę kolejnej galerii handlowej.

Co mogłoby się mieścić w gmachu dawnego Miasteczka Multimedialnego? Chociażby część instytucji miejskich, działających teraz w różnych punktach miasta. Prezydent wymienił na przykład: Urząd Pracy, czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Niczego nie przesądzam. Jest to pomysł „na gorąco” – przyznał prezydent.

O tym, że obecne usytuowanie części wydziałów magistratu w różnych punktach miasta jest dla mieszkańców uciążliwe, a dla miasta problematyczne, z uwagi chociażby konieczności wynajmowania wspomnianych lokali, radni alarmowali już od dawna. Gdy po raz kolejny mieli podjąć decyzję dotyczącą dzierżawy budynku MOPS przy ul. Żywieckiej, Józef Hojnor sugerował nawet, by miasto zainteresowało się możliwością zakupu od syndyka byłej siedziby PKS Nowy Sącz.

Ten temat spalił jednak na panewce. Czy możliwość nabycia MMC Brainville rzeczywiście okaże się przełomem w sprawie?

Już w październiku zeszłego roku przeprowadziliśmy wśród Czytelników sondę, co mogłoby powstać w przyszłości w tym miejscu.

Jakie są wyniki głosowania? Do dziś w głosowaniu wzięło udział 812 osób. 9 procent z nich uważa, że budynek mógłby stać się siedzibą firmy farmaceutycznej. 27 procent respondentów widziałoby tu w przyszłości studio filmowe, 30 procent – galerię handlową a aż 34 procent Czytelników uznało, że można tu przenieść właśnie Urząd Miasta. Tym samym wszystko wskazuje na to, że pomysł prezydenta Nowaka może spotkać się z uznaniem mieszkańców Nowego Sącza. 

Jednocześnie syndyk nadzorujący postępowanie upadłościowe Miasteczka Multimedialnego nie ukrywał w rozmowie z Sądeczaninem.info, że jak na razie zainteresowanie zakupem majątku spółki jest znikome. Czy da to pole do korzystnych dla miasta pertraktacji w sprawie ceny?

IM,ES., Fot. arch. Sadeczanin.Dziękujemy za przesłanie błędu