Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
26/10/2017 - 10:10

MMC Brainville: co będzie w upadłym miasteczku? Galeria handlowa czy nowa siedziba magistratu?

Ogłoszenie upadłości spółki Miasteczko Multimedialne nie schodzi z ust sądeczan. W ślad za naszą wczorajszą publikacją na ten temat rozgorzała dyskusja: co dalej? Jak wykorzystać ten potężny budynek wybudowany za unijne miliony? Na kolejną galerię? Na nową siedzibę Urzędu Miasta?

Budowa Parku Technologicznego, bo taką rolę miał pełnić budynek przy ulicy Myśliwskiej, pochłonęła 94 miliony zł unijnej dotacji. W sumie inwestycja kosztowała aż 111 milionów. W rozmowie z portalem Sądeczanin.info Witold Kadłuczka, choć zaznacza, że wartość majątku spółki jest dopiero szacowana, przyznaje, że będzie w pierwszej kolejności starał się sprzedać majątek  w całości.

Kogo stać na wydatek tego rzędu? Odpowiedź na to pytanie mocno zawęża pole do dyskusji, co tu w przyszłości może powstać.

Część naszych Czytelników mówi wprost: będzie w Nowym Sączu kolejna galeria handlowa. Czy to realne? Budowa galerii Trzy Korony pochłonęła ok. 450 milionów złotych, czyli kilka razy więcej niż MMC Brainville. Czy ktoś się skusi przerobić obiekt na powierzchnie handlowe?

Zobacz też: Sąd ogłosił upadłość Miasteczka Multimedialnego. To już koniec?

Kolejna opcja, to uruchomienie tzw. białego przemysłu. Ludomir Handzel, kontrkandydat Ryszarda Nowaka w ostatnich wyborach prezydenckich twierdził, że w Nowym Sączu z powodzeniem mogłaby działać jakaś firma farmaceutyczna, koncern produkujący leki. Przemysł czysty a przy okazji zdecydowanie intratny. Tylko co z logistyką, co z transportem? Rozpoczęcie działalności musiałby się zbiec z uruchomieniem „Sądeczanki”. Choć z drugiej strony potentaci tacy jak FAKRO, DAKO czy Wiśniowski i bez tej drogi jakoś sobie radzą.

Opcja trochę na wyrost, to pomysł przeniesienia do Brainville całego Urzędu Miasta w Nowym Sączu. Obecnie wydziały są rozsiane w kilku miejscach tak jak na przykład Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie petenci coraz mocniej odczuwają dotkliwy brak miejsc parkingowych. Dodatkowo za wynajem budynku przy ul. Żywieckiej miasto musi płacić. Umieszczenie wszystkich wydziałów w jednym miejscu na pewno byłoby dla sądeczan wygodne.

Zobacz też: Nikt nie chce budynków po sądeckim PKS-ie? Stoją puste od 2014 roku

Radni już kilka razy podnosili ten problem a Józef Hojnor sugerował nawet, by miasto zainteresowało się możliwością zakupu od syndyka byłej siedziby PKS Nowy Sącz. Bez echa, ale może Brainville okaże się bardziej godne urzędu? Tylko skąd miasto miałoby wziąć te skromne 100 mln? Poza tym Brainville jest trochę na uboczu…

Budynek Miasteczka Multimedialnego jest w pełni przystosowany na potrzeby przemysłu filmowego. Można tu nagrywać reklamy, teledyski a nawet filmy pełnometrażowe. Może zatem tu należy się dopatrywać szansy na drugie życie dla budynku?

A jakie jest Wasze zdanie?

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)