Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
16/08/2019 - 18:50

Podegrodzie: skażona woda, trzy beczkowozy już w terenie. Gdzie?

Złe wieści dla użytkowników wodociągu Stadła - Gostwica - Mokra Wieś. Podczas rutynowych badań sanepid wykrył w instalacji bakterie coli. 2 tysiące mieszkańców musi się liczyć z brakiem zdatnej wody do pica z sieci przez cały weekend. Ale gmina już wysłała w teren trzy beczkowozy.

Po otrzymaniu alarmujących wyników w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nowym Sączu właściciel i administrator sieci, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej w Podegrodziu natychmiast zamknął wodociąg by przeprowadzić niezbędne zabiegi higieniczno-sanitarne. Po tym jak instalacja zostanie oczyszczona z zatrutej wody i zdezynfekowana woda znów trafi do badania. Z sieci będzie można korzystać na nowo dopiero po uzyskaniu wyników laboratoryjnych. A na te trzeba czekać aż trzy dni.

Liczba osób zaopatrywanych przez Wodociąg Publiczny w Stadła-Gostwica-Mokra Wieś to około tysiące osób. Wodociąg zaopatruje w wodę sołectwa: Stadła, Gostwicę, Mokrą Wieś i część miejscowości Brzezna Litacz.

Zobacz też: Chełmiec: to nie była przypadkowa wpadka, wody brakuje systematycznie

Gmina już zorganizowała beczkowozy, które od dziś, od godziny 15. dostarczają wodę mieszkańcom. Akcja trwać będzie do odwołania, a beczkowozy będą stać codziennie w godzinach od 7. do 21. Przy Szkole Podstawowej w Gostwicy, przy siedzibie OSP w Stadłach oraz przy Szkole Podstawowej w Mokrej Wsi.

Przy okazji przypomnijmy, że woda skażona bakteriami kałowymi nie może być używana nie tylko do spożycia, ale również absolutnie nie wolno się w niej kąpać ani myć w niej warzyw czy owoców. Można jej używać jedynie do spłukiwania nieczystości.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu