Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
16/07/2019 - 07:50

Chełmiec: to nie była przypadkowa wpadka, wody brakuje systematycznie

Wójt Chełmca po ostatnich wielodniowych przerwach w dostawie wody z gminnej sieci bił się w pierś na sesji, gwarantując program naprawczy. Jednak mieszkańcy alarmują, że to nie były tylko „wpadki". W wyżej położonych przysiółkach wody brakuje systematycznie.

O tym, że z wodą bywa krucho, od wielu miesięcy słyszeliśmy przy okazji rozmów z mieszkańcami osiedla Łazy w Marcinkowicach. Do tego wysoko położonego szeregu domów, w którym tylko jeden nadal ma sprawą, własną studnię – przez brak drogi nie mogły dojechać beczkowozy. Pisaliśmy o tym w publikacji Chełmiec i Marcinkowice: to już nie skandal z wodą, to tragedia! Osiedle odcięte

Wtedy też mieszkańcy niżej położonych domów zastrzegali, że wody z sieci brakuje tu przy każdych świętach i większość weekendów. Nawet podczas ostatniej gwiazdki w wodę zapatrywał ich mieszkający ciut niżej radny Tomasz Lis i sołtys Marcinkowic Katarzyna Bobak. Własnymi autami i na własny koszt.

Te same sygnały dotarły do nas w Wielopolu. Tu mieszkanka, problem z brakiem wody związany z posuchą na zbiorniku gminnym na Ubiadzie nazwała wprost skandalem, ale nadmieniła, że jej i sąsiadów krany w święta i dni wolne od pracy zawodzą.

Zobacz też: Chełmiec: znów nie ma wody! To skandal, jak nas traktuje gmina!

Od przedsiębiorcy w Dąbrowie usłyszeliśmy bez owijania w bawełnę, że zrezygnował z chełmieckiego wodociągu i wpiął się do Sądeckich Wodociągów, spółki Nowego Sącza, bo to był jedyny gwarant stałego dopływu wody niezbędnej mu do prowadzenia biznesu. Odkąd zmienił dostawcę wody nie zabrakło ani razu. Nie trzeba było już świecić oczami przed klientami.

Z innych terenów gminy, szczególnie tych po drugiej stronie Dunajca – patrząc z okien Urzędu Gminy – też po naszych publikacjach dostaliśmy podobne sygnały. Miejscowi wyciągają wnioski. Wójt na sesji absolutoryjnej zaznaczał, że awarie wszędzie się zdarzają, ale te problemy, które miały miejsce z powodu skażenia ujęcia wody w Marcinkowicach i problemem ze zbiornikiem na Ubiadzie powinny zostać usunięte w kilka godzin. Tyle, że ostatnie perturbacje i konsekwencje dla mieszkańców trwały kolejno cztery dni i niemal tydzień. Gmina już rzekomo przygotowuje program naprawczy.

Ale dlaczego, mimo uzupełniania zasobów w Ubiadzie wodą z Krasnego Potockiego, i tak wody nie było w sieci a dalej w domach? Dlaczego choć system chełmiecki został przełączony na sieć Sądeckich Wodociągów to woda i tak nie dotarła do kranów? Miejscowi już stawiają pytania: może urządzenia, które mają nadać wodzie należyte ciśnienie, by ta dotarła do wyższych przysiółków są po prostu za mało wydajne a przez to nie wytrzymują przeciążeń związanych nie tylko z zwiększonym poborem podczas upałów, ale i na co dzień, gdy po prostu przybywa kolejnych domów podłączonych do sieci?

Zobacz też: Chełmiec: jest plan na problemy z wodą pitną? Kiepsko to brzmi

To nie jedyne pytania. Mieszkańcy Wielopola i Wielogłów widzą też inny potencjalny powód problemów. Rozbudowuje się tu ostro potentat od bram, który tym samym zwiększy swoją produkcję w sposób bezprecedensowy. On też pobiera wodę z gminnego sytemu niezbędną do produkcji i dla zwiększającej się kadry pracowników. Czy okoliczna sieć, choć teren ten jest strefą ekonomiczną, którą gmina chwali się na każdym kroku, jest przystosowana do podobnego progresu w poborze?

Przypomnijmy, że władze gminy Chełmiec co i rusz twierdzą, że gmina jest wyjątkowo przyjazna przedsiębiorcom właśnie z powodu niskich cen wody i kanalizacji i niskich podatków od nieruchomości. Tylko czy przedsiębiorcy gotowi są na posuchę w kranach?

Na razie gmina milczy. Projekt naprawczy się ciągle tworzy a namacalny jego efekt to fakt, że awarie sieci można zgłaszać do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej już nie do godziny 16. tylko do 22. Numer? Na szczęście nie stacjonarny tylko komórkowy: 885-885-567. Zaznaczmy, że monitoring Sądeckich Wodociągów działa całodobowo…

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)