Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
27/06/2019 - 08:15

Chełmiec: jest plan na problemy z wodą pitną? Kiepsko to brzmi

Na wczorajszej sesji absolutoryjnej temat ostatnich problemów z dostawą wody przez gminny system był bardzo ważnym punktem dyskusji, do której pierwszy włączyli się również mieszkańcy. Wójt Bernard Stawiarski zadeklarował stworzenie programu naprawczego a radna Aleksandra Opalska zaapelowała o stworzenie systemu skutecznego ostrzegania mieszkańców. Jednocześnie okazuje się, że gmina ma już strategię co robić w podobnych sytuacjach.

Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacjach: 
Chelmiec.pl – wójt twierdzi, że witryna jest wiarygodna. A autorzy wpisów? 
Chełmiec: bakterie w wodzie; radna domaga się systemu ostrzegania 
Chełmiec: mieszkańcy mają głos, też rozliczają wójta! Sesja LIVE

Dziś za to przedstawiamy mieszkańcom „Procedurę na wypadek pogorszenia się jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. To dokument, który gmina musiała opracować zgodnie z ustawowymi wymogami. Dokument datowany jest na 2018 r. i sygnowany jest przez Dyrektora ZGKiM Bogumiłę Aszklar-Lelito. Całość dokumentu tutaj

Mieszkańcy mogą tu znaleźć informacje przez kogo i jak często badana jest dostarczana im woda a najważniejsze, jak gmina zobowiązuje się ich powiadamiać o zagrożeniach i problemach.

I tu wyjątkowo ważna informacja w kontekście tego, kto odpowiada za stronę chelmiec.pl o co tak dociekliwie wypytywali mieszkańcy. Przytoczmy stosowny fragment:
W celu poinformowania odbiorców o zagrożeniach związanych z pogorszeniem jakości wody lub jej skażeniem Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chełmcu:
- umieszcza komunikat na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy Chełmiec (http://chelmiec.pl)
- wywiesza informacje na tablicach informacji publicznej zlokalizowanych na terenie gminy.

Gdy zagrożenie zostanie zażegnane mieszkańcy mają być informowani w analogiczny sposób.

Nad drugim punktem rozpisywać się nie będziemy – żadnych informacji na tablicach nie wywieszono ani razu. Skupmy się jednak na punkcie pierwszym. Dokument przyjęto w październiku 2018 a jeszcze w czerwcu wójt Bernard Stawiarski miał poważny problem z udzieleniem odpowiedzi w sprawie tej witryny w trakcie procesu z Rafałem Kmakiem, który umieszczone tu treści na swój temat uznał za pomówienie i naruszenie dóbr osobistych.

Sędzia pytał, kto jest właścicielem strony, kto ją założył, kto ją opłaca, czy opłaca ją gmina, kto decyduje o tym, co jest publikowane, czy autorami wpisów są urzędnicy, kto jest administratorem, czy to oficjalna strona gminy. Na wszystkie te pytania Stawiarski odpowiadał bardzo pokrętnie, klucząc. Reasumując wójt oświadczył, że na żadne z tych pytań nie zna odpowiedzi. W pewnym momencie stwierdził nawet, że dopiero sobie uświadomił, że 90 procent treści to wiadomości gminne, dotyczące funkcjonowania urzędu i gminy. Sędzia w pewnym momencie podsumował to tak: „trochę to kiepsko brzmi”, że wójt, który od 12 lat sprawuje swój urząd dopiero teraz sobie takie rzeczy uświadamia.

W kontekście opracowanego przez Aszklar-Lelito dokumentu, który przywołaliśmy na wstępie mamy tu do czynienia – bardzo oględnie mówiąc – ze sporym dysonansem. Tym poważniejszym, że sami dziennikarze Sądeczanina.info w trybie dostępu do informacji publicznej już w tym roku dostali odpowiedź od wójta niemal identyczną z tą, którą udzielił w sądzie. Ocenę tych faktów zostawiamy mieszkańcom. Zapraszamy również do dyskusji na temat samych procedur związanych z wodą, które wprowadziła gmina.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info - UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020