Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
12/06/2019 - 14:25

Chełmiec: znów nie ma wody! To skandal, jak nas traktuje gmina!

Ledwo uporano się z zatruciem ujęcia wody w Marcinkowicach gdzie w zeszłym tygodniu stwierdzono obecność bakterii coli, a już od wczoraj, czyli od 11 czerwca nie ma wody większość mieszkańców Wielopola i Wielogłów. Miejscowi nie zostawiają na władzach suchej nitki – nikt ich nie raczył nawet poinformować, że jest awaria i najważniejsze kiedy zostanie usunięta. Mało tego - nikt do tej pory nie podstawił „nawet pół beczkowozu”.

O ostatnich problemach z wodą w ślad za którymi przez trzy dni pozbawionych wody było około 20 tysięcy mieszkańców 18 sołectw z terenu gminy Chełmiec pisaliśmy szczegółowo w informacjach 
Chełmiec i Marcinkowice: to już nie skandal z wodą, to tragedia! Osiedle odcięte 
Chełmiec: po hekatombie dla 20 tysięcy mieszkańców można pić wodę z sieci

Teraz znów od wczoraj bez wody, bez informacji i bez – jak mówią sami mieszkańcy – połowy beczkowozu zostali mieszkańcy sołectw Wielogłowy, Wielopole. Jak komentują zachowanie władz gminy Chełmiec w tej kolejnej kryzysowej sytuacji? Posłuchajcie sami.

Zobacz też: Chełmiec i Marcinkowice: donos czy urzędnicza głupota? Kto odciął osiedle Łazy

Do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – jak zwykle gdy są podobne problemy – nijak dodzwonić się nie można. Więcej szczęścia miał sołtys Paweł Basta, który dziś, 12 czerwca z samego rana usłyszał w ZGKiM, że jest awaria i że odpowiedni specjaliści już się nią zajęli. Kiedy woda znów popłynie z kranów i czy po takiej awarii nadawać się będzie do spożycia czy znów – bo działo się tak tutaj już wielokrotnie – trzeba będzie dziesiątki litrów spuścić zanim popłynie czysta, bez piachu i zanieczyszczeń? Próżno szukać odpowiedzi, bo nie ma jej kto udzielić ani nam, dziennikarzom, ani – co najgorsze - mieszkańcom.

Sytuacja jest dramatyczna, bo jak wodę skażoną bakteriami coli można używać choćby do spłukiwania nieczystości w toalecie, tak teraz nie ma jej zupełnie. Łatwo sobie wyobrazić co to oznacza przy takich upałach.

Miejscowi spekulują, że problem powtarzających się problemów z dostawami wody dla przysiółków z wyższych partii sołectw wynika z tego, że instalacja, która powinna nadać jej odpowiednie ciśnienie ma za słabe parametry i nie jest w stanie sprostać poborowi po ostatnich nowych podłączeniach do sieci.

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)