Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
20/12/2018 - 14:35

Piwniczna-Zdrój: Ile wynosi Budżet Obywatelski? Już można składać projekty

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego gminy Piwniczna-Zdrój. Jak wygląda harmonogram i jakie są zasady składnia wniosków i głosowania? Już znamy szczegóły regulaminu.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Adam Musialski znów szefem rady miasta i gminy

W tym roku Budżet Obywatelski Piwnicznej-Zdroju stał pod znakiem zapytania. Powodem były perturbacje przy uchwalaniu budżetu gminy na 2018 rok.  

Radni przyjęli budżet dopiero przy czwartym podejściu 15 stycznia. Gdyby ostatecznie nie zgodzili się na projekt przedstawiony przez burmistrza, 100 tys., czyli środki zarezerwowane na Budżet Obywatelski zostałyby obcięte – bez zgody radnych funkcjonowała by okrojona opcja uchwały budżetowej – bez środków na fundusze sołeckie, promocję i wspomniany BO. Stąd gmina przesunęła nawet termin składania wniosków z 17 na 26 stycznia.

A przypomnijmy, że w 2017 roku mieszkańcy złożyli jedenaście projektów a na zwycięski, już zrealizowany, czyli utwardzenie placu i wygospodarowanie miejsc parkingowych przy Szkole Podstawowej w Wierchomli Wielkiej zagłosowało ponad tysiąc osób.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Na co pójdzie 100 tysięcy z BO? Wyniki głosowania

Ostatecznie pod głosowanie w 2018 roku poddano pięć projektów. W głosowaniu oddano w sumie 4 tys. 292 głosy z czego aż 189 było nieważnych. Tym samym o wynikach przesądziło 4 tys. 103 mieszkańców.

Wybrane przez mieszkańców dwa projekty z największą liczbą głosów. Plac zabaw na osiedlu mieszkaniowym UWROCIE: 1 tys.  408 głosów Projekt dotyczył osiedla Uwiercie, którego mieszkańcy chcieli za 50 tysięcy wymienić na nowe stare zabawki na miejscowym placu zabaw.

 Drogi Safrany i Fiedory w Łomnicy-Zdroju: 1 tys. 362 głosów - Ten projekt również opiewał na 50 tys. zł i dotyczył dwóch dróg w Łomnicy-Zdrój. Za 14 tysięcy wyremontowano drogę do osiedla „Safrany” a za kolejne 36 tysięcy naprawiono gminną nitkę prowadzącej do osiedla Fiedory.

Do budżetu 2019 można powtórnie złożyć wniosek, który nie przeszedł w głosowaniu w 2018. Wystarczy, że autorzy złożą terminowo stosowne oświadczenie o aktualności projektu.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Bogaczyk chce „wprowadzać” Chorużyka. Co z tego wyniknie?

Nowe projekty muszą legitymować się poparciem minimum trzydziestu osób uprawnionych do głosowania. Wnioski można zgłaszać elektronicznie przy wykorzystaniu specjalnego formularza zamieszczonego na stronach www.piwniczna.pl lub pisemnie. Maksymalna wartość zgłoszonego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł.

Głosować będzie można drogą elektroniczną lub tradycyjnie. Nadal w wyborze projektów mogą uczestniczyć 16-latkowie.  Istotne jest też, że młodzi ludzie mogą zgłaszać również swoje własne projekty – wystarczy, by w dniu złożenia wniosku mieli ukończone 16 lat.
I teraz rzecz wyjątkowo ważna -  każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec może poprzeć dowolną liczbę zgłaszanych projektów.

Jak wygląda przyjęty harmonogram?
Projekty należy składać w terminie do 24.01.2019 r. (czwartek) do godz. 15.30
Weryfikacja  zgłoszonych projektów potrwa od 25.01.  (piątek) do  31.01.  (czwartek)
Wyniki weryfikacji podane będą  01.02.  godz. 9:00 (piątek)
Głosowanie potrwa od 01.02. godz. 12:00  (piątek) do 13.02. godz. 22:00  (środa) a wyniki ogłoszone zostaną już 14 stycznia o godzinie 9.00

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe