Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
06/07/2020 - 14:15

Piwniczna ma własny pomysł na obwodnicę! Tiry znikną za mniejsze pieniądze

Komitet społeczny, który nie zgadza się na realizację żadnego z trzech wariantów obwodnicy Piwnicznej-Zdroju zaproponowanych w ramach konsultacji społecznych przez GDDKiA, przygotował własny wariant. Już nie mówi się tu o koncepcji: tiry na tory, tylko o obwodnicy lokalnej. Co to znaczy i jaki miałby być jej przebieg?

Piwniczna: mamy własny pomysł na obwodnicę! Tiry znikną za mniejsze pieniądze

Cały czas trwa zbiórka podpisów przeciw wspominanym trzem wariantom, które docelowo miałby – wedle protestujących – doprowadzić do utraty statusu Zdroju przez Piwniczną i umożliwić tranzyt tirów przez most graniczny Piwniczna-Mniszek. Poza piwniczanami podpisują się mieszkańcy gminy Rytro i sołectw Barcice i Barcice Dolne w gminie Stary Sącz oraz mieszkańcy słowackiego Mniszka. Inicjatorzy akcji apelują, by wsparli ich również turyści, kuracjusze i wszyscy inni, którzy cenią sobie te okolice i nie zgadzają się na ich degradację. Ważna wiadomość jest taka, że konsultacje wydłużono – zamiast do 5 potrwają one do 12 lipca.

Zobacz też: Pokażcie, co zniszczycie! Rytro łączy siły z Piwniczną w akcji „TIRY na tory!" 

Zobacz też: Absurd w Zubrzyku: gminna droga urywa się tuż przed drogą wojewódzką

Teraz najświeższa i chyba najważniejsza informacja. Komitet społeczny chce poddać konsultacjom – oczywiście w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – własny wariant obwodnicy. – Przed zakrętem, przed kościołem w Piwnicznej droga skręcałaby w lewo przez teren starej komunalki, potem szłaby nowym mostem nad Popradem a za mostem mogłoby powstać rondo, które połączyłoby obwodnicę z ulicą Kościuszki. Mówimy tu o obwodnicy lokalnej, z której korzystać by mogły samochody transportowe na przykład z Piwniczanki. To rozwiązanie o wiele tańsze niż te przedstawione przez GDDKiA, które tak samo skutecznie wyprowadziłoby tiry z centrum miasta a jednocześnie będzie bezpieczne dla uzdrowiska – mów z przekonaniem Maria Kulig, szefowa zarządu osiedla Miasto i jedna z inicjatorek zawiązania komitetu.

Teraz ta propozycja zostanie przedstawiona całej społeczności piwniczańskiej, ryterskiej i starosądeckiej.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu