Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
01/07/2020 - 13:25

Pokażcie, co zniszczycie! Rytro łączy siły z Piwniczną w akcji „TIRY na tory!"

Komitet społeczny z Piwnicznej-Zdroju, który nie zgadza się na realizację żadnego z trzech wariantów obwodnicy tego miasta zaproponowanych przez GDDKiA rośnie w siłę. Po Barcicach, sołectwie w gminie Stary Sącz, do protestu przyłączyli się czynnie mieszkańcy Rytra.

O tym, dlaczego powstał wspomniany komitet i o jego głównych postulatach pisaliśmy już obszernie w publikacji „TIRY na tory!” Dziś bój o Piwniczną z projektantami obwodnicy uzdrowiska
Dla niewtajemniczonych telegraficzny skrót: według członków komitetu realizacja każdego z wariantów obwodnicy w ciągu drogi krajowej DK-87 przyczyni się do nieodwracalnej dewastacji piwniczańskiego uzdrowiska i jego najważniejszych walorów przyrodniczych. Z kolei wpuszczenie na obwodnicę tirów ma służyć jedynie umożliwienie przejazdu tych pojazdów przez most graniczny Piwniczna-Mniszek. Takie rozwiązanie automatycznie doprowadzi do utraty statusu zdroju przez Piwniczną.

Komitet uzyskał już pełne poparcie Słowaków w Mniszku, potem sołectw Barcice i Barcice Dolne w Starym Sączu a wczoraj, w trakcie okolicznościowego spotkania, okazało się, że do protestu przyłącza się Rytro. Do zbierania podpisów w tej sprawie, którą mają ostatecznie trafić do GDDKiA zobowiązali się zarówno licznie przybyli mieszkańcy jak i ryterscy radni. 

Zobacz też: Wszystkie trzy warianty obwodnicy Piwnicznej są do niczego? A jeszcze te tiry…

Jednocześnie przewodniczący piwniczańskiej rady Adam Musialski ostatecznie przychylił się do wniosku komitetu społecznego i zwoła w tej sprawie sesję nadzwyczajną. O terminie poinformujemy w osobnej publikacji. Kolejna istotna informacja – komitet już wysłał do GDDKiA pismo, w którym domaga się dwóch zmian w sprawie sposobu prowadzenia konsultacji społecznych w sprawie obwodnicy – dołożenia rubryki, w której piwniczanie będą mogli zaznaczyć, że nie zgadzają się na żaden z wariantów (teraz mogą jedynie wybrać którąś z trzech propozycji) i stworzenia dodatkowej wizualizacji, jak każdy z wariantów wyglądać będzie w odniesieniu do najpopularniejszych i najcenniejszych atrakcji turystycznych Piwnicznej-Zdroju. – Pokażcie, co zniszczycie – tak językiem dyplomatycznym można określić uzasadnienie tego postulatu.

Z kolei burmistrz Dariusz Chorużyk będzie wnioskował do GDDKiA o wydłużenie terminu konsultacji. Temat będziemy śledzić na bieżąco a o godzinie 18 3 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury kolejne zebranie mieszkańców.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / Komitet społecznyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)