Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
23/09/2022 - 08:15

Padł rekord! Tak ochotnicy szturmują batalion terytorialsów w Limanowej [ZDJĘCIA]

Nie tylko konkretyzuje się budowa koszar dla terytorialsów w Limanowej, ale na całego rozkręca się też formowanie nowego batalionu piechoty lekkiej, który ma stacjonować w Beskidzie Wyspowym. Chętni do założenia munduru wręcz przypuścili szturm na nową jednostkę. Tylko w jeden dzień zgłosiło się dwustu dwudziestu ochotników.

W jeden dzień ponad dwustu ochotników

To rekord – informuje biuro prasowe 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która formuje nowy batalion w Limanowej. Tylko w jeden dzień, 16 września,  w szeregi jednostki wstąpiło dwustu dwudziestu ochotników, którzy chcą założyć mundur.

Teraz odbywają intensywne szkolenie. To podstawowe, dla tych którzy nie mieli wcześniej do czynienia z służbą wojskową,  przechodzi 136 osób. Ci, którzy są żołnierzami rezerwy i składali przysięgę, uczestniczą w  szkoleniu wyrównawczym. To odświeżenie nabytych umiejętności i zapoznanie się ze specyfiką działania w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Zajęcia pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej odbywają się w Limanowej 

Skończą się pętlą taktyczną, czyli egzaminem sprawdzającym nabytą wiedzę. Przyszli terytorialsi będą musieli się wykazać umiejętnością strzelania, obrony przed środkami masowego rażenia, organizowania bazy patrolowej,  programowania radiostacji czy określania azymutów. Trzeba też zdać egzamin z reagowania na kontakt ogniowy i z ewakuacji rannego z pola walki.

Ci, którzy pozytywnie przejdą pętlę taktyczną złożą uroczystą przysięgę wojskową w pierwszym dniu października na Rynku w Limanowej. To przepustka do dalszego cyklu szkolenia, które w sumie trwa trzy lata.

Limanowski batalion będzie liczyć blisko sześciuset żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pięćdziesięciu żołnierzy zawodowych

Co z budową koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej, którego forpoczta już zainstalowała się w Limanowej, wreszcie nabiera realnych kształtów. Projekt bazy jest już gotowy. Kolejny krok to uzyskanie pozwolenia na budowę.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Konkretyzuje się biznes miasta z wojskiem. Budowa koszar dla terytorialsów coraz bliżej

Zanim zostaną wybudowane koszary, licząca stu pięćdziesięciu żołnierzy forpoczta wprowadziła się do zmodernizowanego dla potrzeb armii skrzydła szkoły przy ulicy Reymonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum. To zainaugurowało oficjalny start terytorialsów w Limanowej. Wojsko ma wynajmować od miasta budynek przez dwa lata. ([email protected]) fot.jm

Ochotnicy szturmują batalion terytorialsów w Limanowej
Tylko w jeden dzień zgłosiło się dwustu dwudziestu chętnych do założenia munduru


Dziękujemy za przesłanie błędu