Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
10/06/2024 - 16:15

Nowy Sącz: pomnik alchemika Sędziwoja znów na tapecie. Magistrat do pomysłu się nie pali

Wracamy do tematu budowy w Nowym Sączu pomnika mistrza Sędziwoja. Okazuje się, że władze miasta wcale się do tego pomysłu nie palą.

Od wielu lat jak bumerang wraca w Nowym Sączu temat budowy pomnika Sędziwoja. Alchemika, który jest protoplastą Mistrza Twardowskiego i który odwiedza ponoć Nowy Sącz w każdą sylwestrową noc. I tak skutecznie straszy okolicznych, że największe polskie portale wpisują nasze miasto i sądecki Rynek na listę najbardziej nawiedzonych miejsc Polski.

Już we wrześniu 2016 roku Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, w trakcie dyskusji, którą na temat Sędziwoja wywołaliśmy na łamach portalu Sądeczanin, zaznaczał, że alchemik już wpisuje się w tradycje naszego miasta, przewijając się na przykład przez Jarmark św. Małgorzaty.

Zastanawialiśmy się jak jego obecność utrwalić na stałe, a ściślej - całorocznie. I padło hasło: postawmy ławeczkę. Jest ławeczka Jana i Stanisława Centarskich w Łańcucie, Szwejka w Sanoku, Gustawa Holoubka w Międzyzdrojach i Hanki Bielickiej w Łomży, jest Nikifor w Krynicy.

Leszek Zakrzewski poszedł dalej i zaproponował szlak ławeczek znanych sądeckich postaci: Stasia Haliniaka (z butelkami), Władysława Hasiora, generała Pierackiego, Feliksa Rapfa, Leona Szwenika (z charakterystycznym plecakiem i kapeluszem), kuriera Romana Stramkę (przed wymarszem na szlak przerzutowy), burmistrza Romana Sichrawę, malarki Marię Ritter i Ewę Harsdorf. Temat ucichł.

Potem Sędziwój znów wypłynął na szersze wody, bo w hotelu Ibis otwarto restaurację Atelier Sędziwoja. I znów, ledwo kilku tygodniach, pył z dyskusji opadł. Potem Sędziwój, jego rzeźba stanęła w ratuszu, ale do magistratu mało kto zagląda. Nam zaświtało w głowie: może fontanna z Sędziwojem o magicznych właściwościach, w nocy odpowiednio podświetlona i z dodatkami, które robiłyby dużo pary, że niby ktoś kotle miesza… Niby wszyscy przyklaskiwali, że Sędziwoja trzeba zacząć marketingowo „eksploatować”, ale nikt tych słów nie przekuł w czyny.

Teraz znów do tematu wracamy. A to za sprawą radnego Józefa Hojnora, który w tej sprawie zastukał nawet bezpośrednio do prezydenta. Zresztą nie pierwszy raz, bo pierwsza pisma w tej sprawie składał już w 2020 roku. Teraz radny dopytuje o ustawienie rzeźby Sędziwoja w rynku, ale nie tylko, bo apeluje również o odtworzenie klasycznej rzeźby Adama Mickiewicza stojącej na Sądeckich Plantach. Ta, która stała tu wcześniej zaginęła w trakcie II wojny światowej i jak wieść gminna niesie – albo została zakopana w ziemi na Wólkach, albo wywieziona do Niemiec.

- Ja już trzy dekady, całe trzydzieści lat upominam się o Sędziwoja w naszym mieście. Robiłem to już w 1994 roku, kiedy przewodniczącym rady był Maciej Kurp. Bez skutku – nie kryje rozgoryczenia Hojnor i natychmiast podchwytuje pomysł na tematyczną fontannę. – Teraz mamy też do dyspozycji lasery, można by z tego prawdziwą perełkę zrobić – mówi z entuzjazmem.

A jak z sędziwojskim entuzjazmem u naszych władz miasta? Wiceprezydent Artur Bochenek przypomina, że prezydent już wszczął działania zmierzające do realizacji Nowosądeckiego Centrum Nauki Sędziwoja. My pisaliśmy o tym w publikacji Nowosądeckie Centrum Nauki Sędziwoja. Coś takiego powstanie w Nowym Sączu?

O samym pomniku alchemika nie ma ani słowa. A Hojnor stoi na stanowisko, że „kawa wcale nie wyklucza herbaty”, zatem pomnik można postawić zupełnie niezależnie od utworzenia wspomnianego centrum.

Co do pomnika wieszcza Adama Mickiewicza, Bochenek wskazuje, że przed wojną stał on w zupełnie innej lokalizacji i w zupełnie innym otoczeniu i z pobliskim symbolicznym „Grobem Nieznanego Żołnierza Poległego za Ojczyznę 1914 – 1920”, był miejscem patriotycznych manifestacji. - Obecnie przywrócenie historycznej bryły pomnika Adama Mickiewicza na Plantach wymagałoby całkowitej zmiany układu przestrzennego a co za tym idzie znacznych nakładów finansowych i mogłoby budzić wśród mieszkańców uzasadnione wątpliwości co do zasadności ich ponoszenia.

A jakie jest Wasze stanowisko w obu sprawach? Czekamy na komentarze o zapraszamy do udziału w sondzie na temat naszego głównego bohatera, czyli mistrza Sędziwoja.. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info/UM w Nowym Sączu) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu