Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
17/04/2023 - 13:50

Nowy Sącz: milion dla parafii św. Małgorzaty. Wsparcie dało ministerstwo

Parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu otrzymała kolejne dofinansowanie na remont ołtarzy – głównego i dwóch bocznych. Dotację w łącznej kwocie 1 mln 147 tys. złotych pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo, na wniosek parafii przyznało sądeckiej bazylice 647 tysięcy złotych na konserwację ołtarza głównego - etap III oraz pół miliona złotych na konserwację ruchomego wyposażenia kościoła.

Po zakończeniu ogromnego remontu, związanego z odnowieniem elewacji zewnętrznej bazyliki i kapitalnym remontem dwóch kościelnych wież – północnej i południowej, a także z odświeżeniem wnętrza świątyni przyszła następnie kolej na renowację ołtarzy – głównego oraz dwóch bocznych.

Prace konserwatorskie, jakie rozpoczęły się już jakiś czas temu przy ołtarzu głównym pozwoliły na dotarcie przez specjalistów do pierwotnej warstwy malarskiej. Po zdjęciu wielowiekowych malarskich nawarstwień okazało się, że ołtarz miał kolor morski i do takiej kolorystyki jest przywracany. Starania parafii o pozyskanie kolejnych, niezbędnych funduszy na renowację ołtarza głównego, ale też dwóch ołtarzy bocznych przyniosły w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pożądany skutek.

Dalszą część artykułu czytaj na  następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu