Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
07/08/2022 - 08:15

Nowosądeckim rynkiem zawładnęły anioły. Każdy ma swojego Anioła Stróża

Nowosądeckim rynkiem znowu zawładnęły przepiękne, opiekuńcze anioły. Przed ratuszem trwa dwudniowy Jarmark Anielski. Warto zaglądnąć na płytę rynku dzisiaj i w niedzielę od godz. 11 do 17. Warto odwiedzić stragany i wrócić do domu nie tylko z przepięknymi aniołami, ale też wyrobami rękodzieła artystycznego.

Czytaj także: Główne uroczystości odpustowe na sądeckiej Górze Tabor. Poświęcenie bazyliki

Tegoroczny jarmark, podczas którego królują anioły jest jarmarkiem jubileuszowym. W Nowym Sączu odbywa się on po raz piętnasty.

Na sądeckim rynku mamy przez weekend prawdziwy anielski zawrót głowy. W aniołach można dosłownie przebierać.

Aniołki i anioły - te małe, filigranowe i te duże. Anioły opiekuńcze. Zrobione z drewna, bibuły, wosku, koronki, koralików. Aniołki malowane i szyte z materiałów. Anioły malowane na desce. Do wyboru do koloru.

U rękodzielników można kupić nie tylko malowane obrazy, figurki, zawieszki, ozdoby decoupage z wizerunkiem anioła albo aniołów, ale także inne prace rękodzielnicze. Wszystkie są niepowtarzalne i wszystkie zachwycają.

Warto wybierając się do rynku zatrzymać się przy ustawionych koło ratusza drewnianych stoiskach. Porozmawiać z wystawcami, a może również coś kupić.

W dorocznym jarmarku bierze udział kilkunastu wystawców. Swoje prace wystawiają twórcy, rękodzielnicy, kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki o ludowej proweniencji, którzy przyjechali z całej Małopolski. Są twórcy reprezentujący Nowy Sącz i Sądecczyznę. Na jarmarku królują anioły. Na straganach wystawców każdy znajdzie coś dla siebie. Są także inne towary, którymi handlują rękodzielnicy. Warto oglądać. Jeśli coś szczególnego wpadnie nam w oko, to można potargować się z wystawcami.

Co jest takiego w aniołach, że artyści i twórcy rękodzieła chętnie je malują, rzeźbią ich podobizny? Jak mówią nasi rozmówcy anioły są bardzo wdzięcznym tematem. Bardzo kobiecym, eterycznym i troszeczkę tajemniczym.

Anioł kojarzy się ludziom z dobrem, z opieką, z istotą, która czuwa nad nami. Każdy ma swojego Anioła Stróża. Z pewnością każdy z nas miał taki moment w życiu, że przekonał się, iż jakiś anioł nad nim czuwa.

- Dla mnie anioły są wspomnieniem z dzieciństwa. Pamiętam, jak mówiło się – będziesz grzeczna to będziesz aniołkiem – mówi Lucyna Bocheńska-Kuleta. – Naprawdę warto przyjść na sądecki rynek. Stragany są pięknie, a anioły i inne wyroby rękodzielnicze zachwycają. To ręczna robota. Wszystkie te wyroby przyciągają wzrok. Co roku chętnie przychodzę na Jarmark Anielski i podziwiam to, co artyści wystawiają. Nigdy nie wracam z tego jarmarku do domu z pustymi rękami. Naprawdę mam już bardzo bogatą kolekcję aniołów, które mnie i moją rodzinę strzegą. Gorąco w to wierzę. I wierzę w to, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. Odmawiając modlitwę mówimy: Aniele Boży Stróżu Mój.

W gronie tegorocznych wystawców XV Jarmarku Anielskiego jest Maria Nowak. Jej stragan aż roi się od przeróżnych aniołów – do wyboru, do koloru. Są tam anioły duże, małe.

- Do jubileuszowego jarmarku przygotowywałam się już od dłuższego czasu – mówi Maria Nowak. – Kupiłam materiał, zrobiłam z nich wiele aniołów i aniołków. Są aniołki z bibuły, papieru, z koralików, kordonku. Wykonuję też i inne wyroby rękodzielnicze, bo to ludziom się podoba.  Mam nawet aniołki – magnesy z napisem: Pamiątka z Nowego Sącza. Kocham robić anioły, bo one dają moc do życia.

Zdaniem pani Anny anioły świetnie sprzedają się nie tylko podczas Jarmarku Anielskiego.

Na płycie rynku został też rozłożony Namiot Anielskiej Radości, gdzie odbywały się warsztaty plastyczne. W tym roku można było zajrzeć też do Anielskiego Kącika Czytelniczego.

- Jarmark Anielski wpisał się o tej porze roku w pejzaż Nowego Sącza. Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego przygotowała szereg atrakcji – mówi Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu. – Był czas nie tylko na odwiedzenie stoisk z aniołami, ale był także czas na zrobienie aniołów, przeczytanie książek o aniołach. Na dzieciaki czekały słodkości anielskie.

Była też możliwość zapisania się do Sądeckiej Biblioteki Publicznej, bo na jarmark dotarła mobilna biblioteka.

- Mówi się, że nad każdym z nas czuwa Anioł Stróż i ja tego doświadczam. Tym aniołem jest mój ojciec. Proszę mi wierzyć. To kilkukrotnie mi się sprawdziło.

Na rynku są też dmuchane atrakcje dla najmłodszych. W niedzielę (7 sierpnia) kiermasz potrwa od godz. 11 do 17.

[email protected], fot. IM, Sądecka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu.

Nowosądeckim rynkiem zawładnęły anioły. Każdy ma swojego Anioła Stróża
Nowosądeckim rynkiem znowu zawładnęły przepiękne, opiekuńcze anioły. Przed ratuszem trwa dwudniowy Jarmark Anielski. Warto zaglądnąć na płytę rynku dzisiaj i w niedzielę od godz. 11 do 17. Warto odwiedzić stragany i wrócić do domu nie tylko z przepięknymi aniołami, ale też wyrobami rękodzieła artystycznego.


Dziękujemy za przesłanie błędu