Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
21/04/2020 - 15:50

No i gdzie ta radioaktywna chmura z Czarnobyla? Również dałeś się nabrać?

Kilka dni temu całą Polskę obiegła informacja o zagrożeniu radiacyjnym. Portale i organizacje zajmujące się analizą promieniowania dostały w tej sprawie setki zapytań. – Skala całego zjawiska jest tak przerażająco ogromna, że prawdopodobnie mamy do czynienia z celowym działaniem dezinformacyjnym – czytamy w komunikacie Napromieniowani.pl. Gdzie ta radioaktywna chmura z Czarnobyla?

O co chodzi? Rzekome zagrożenie miałoby dotyczyć nadciągającej nad Polskę z Czarnobyla radioaktywnej chmury, która powstała w wyniku nasilających się ostatnio pożarów. Zapewne i wy dostaliście niepokojące wiadomości od znajomych – zalecenia zamknięcia okien, wstrzymania się od wietrzenia mieszkań i niewychodzenia na zewnątrz.

Przekazywane pocztą pantoflową informacje były poparte zmyśloną opinią pracownika Sanepidu, Narodowego Centrum Badań Jądrowych albo Państwowej Agencji Atomistyki. Skoro tak twierdzi znajomy znajomego, może rzeczywiście powinienem zostać w domu? Ilu z was tak pomyślało?

Elementem wspólnym popularnych ostatnio fakenewsów były ich rzekome, bliżej niezidentyfikowane źródła – znajomy pracujący w elektrowni, wujek naukowiec, czy pracownik Sanepidu (inną kwestią jest, że Główny Inspektorat Sanitarny nie zajmuje się kwestią zagrożenia radiacyjnego…)

Czytaj też: Tajemnicze satelity jak UFO nad Nowym Sączem. Będzie ich jeszcze więcej. Sprawdź godziny przelotu

Na stronie ministerstwa można sprawdzić mapę zagrożeń radiacyjnych w Polsce, która jest na bieżąco aktualizowana (paa.gov.pl). W mediach czytamy również, że Polska Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza pojawiającym się doniesieniom. Sytuacja radiacyjna na terenie Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wygląda na to, że PAA stale weryfikuje sytuację radiacyjną za pośrednictwem sieci stacji PMS, rozmieszczonych na terenie całej Polski.

Zobacz także: Maseczka z żywym, roślinnym filtrem. Takiej propozycji jeszcze nie było!

Podobny komunikat opublikowało na swojej stronie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. – W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe (…) Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła.

Poziom promieniowania w Czarnobylu nie uległ zmianie i jest taki, jak zawsze. Niemająca wiele wspólnego z prawdą informacja była na tyle chwytliwa, że w momencie rozeszła się po naszym kraju.

[email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)