Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
21/04/2020 - 10:00

Maseczka z żywym, roślinnym filtrem. Takiej propozycji jeszcze nie było!

Na rynku pojawia się coraz więcej masek ochronnych. Którą wybrać? Wygląda na to, że opracowana przez polskich naukowców maseczka skutecznie chroni przed zarażeniem COVID-19. A wszystko to zasługa specjalnego filtra z roślin.

Rzecznik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie poinformował w mediach, że skonstruowana w pionierski sposób maseczka zatrzymuje wydostawanie się wirusów na zewnątrz. Chodzi o uniemożliwienie zarażenia w przypadku spotkania z osobą zakażoną, która jest nosicielem COVID-19.

Pomysłodawcami tego rozwiązania są profesor Mohamed Hazem Kalaji (światowy specjalista w zakresie fotosyntezy) oraz dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii SGGW (specjalista z zakresu wertykalnej uprawy roślin). Obydwoje od lat badają możliwość zastosowania roślin w procesie oczyszczania powietrza w dużych aglomeracjach miejskich, a także w miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe, szkoły, szpitale czy lotniska – czytamy w oficjalnym komunikacie SGGW na portalu Facebook.

Czytaj też: Tajemnicze satelity jak UFO nad Nowym Sączem. Będzie ich jeszcze więcej

Pierwsze testy laboratoryjne wykazały bardzo wysoką skuteczność masek, jednak dotyczyły one wirusa zwykłej grypy. Naukowcy rozpoczęli badania. Ich zadaniem jest ustalić, w jakim stopniu roślinny filtr jest w stanie zatrzymać koronawirusa. Szansa jest duża, bo wirus wywołujący COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Naukowcy zapewniają, że tego typu filtry są stosunkowo tanie w produkcji, a maski wykonane z ich użyciem mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Jeśli polski projekt przejdzie pozytywnie laboratoryjne testy, rozpocznie się proces pozyskiwania firm zainteresowanych masową produkcją masek z żywym filtrem. Będziemy świadkami wielkiego sukcesu Polski na skalę światową?

k.kos@sadeczanin.info, fot. Facebook.com/SGGWDziękujemy za przesłanie błędu