Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
02/05/2022 - 17:35

Na Sądecczyźnie odstrzelono dzika zakażonego groźnym wirusem ASF

Do Małopolski dotarł afrykański pomór świń. Tą groźną, zakaźną chorobę, która dziesiątkuje trzodę chlewną wykryto u dzika. Potwierdzono ją u zwierzęcia, które zostało odstrzelone w miejscowości Obłazy Ryterskie (gmina Rytro) na Sądecczyźnie.

Jak poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu, zakażony (ASF) osobnik został odstrzelony w ramach odstrzału sanitarnego.

Na miejscu zostały wdrożone wszystkie niezbędne procedury przewidziane w przypadku wystąpienia pomoru świń (ASF) u zwierząt dzikich.

W najbliższej okolicy wprowadzono zakaz sprzedaży trzody chlewnej, kontrolowane są gospodarstwa. Planowany jest również większy odstrzał sanitarny dzików. Straż leśna patrolująca lasy w tym rejonie Sądecczyzny została uczulona na to, aby sprawdzać czy w sądeckich lasach nie ma gdzieś martwych dzików.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 procent 

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni).

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Afrykański pomór świń nie dotyka ludzi. Nie jesteśmy wrażliwi na zakażenie.  

Warto widzieć

Choroba ASF pojawiła się w Polsce w lutym 2014 roku. Epidemia została prawdopodobnie przywleczona z Białorusi. Wirus wywodzi się z Afryki, gdzie występuje powszechnie w wielu krajach. Po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie ([email protected]), źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, zdjęcie ilustracyjne - PSP Nowy Sącz, Fot. GIW/lmtvet.bremen







Dziękujemy za przesłanie błędu