Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
25/04/2023 - 08:35

Mnóstwo Polaków dostanie dodatkowo blisko 3 tysiące złotych. To już pewne

Rząd już ogłosił. Będzie nowe świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych, które ma wynosić od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej. Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Opiekunowie niepełnosprawnych będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjne.

 - O sile państwa świadczy to, jak dba  o osoby najsłabsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który przedstawiał szczegóły projektu ustawy. - Nie chcemy, by osoby z niepełnosprawnością były spychane na margines. Dzięki skutecznej polityce budżetowej możemy przekazywać na ich wsparcie gigantyczne środki –  wskazywała szef rządu.

czytaj też Koniec tajemnicy wynagrodzenia. Pensje mają być jawne 

Jaka jest skala tego wsparcia?

Nowe świadczenie będzie wynosiło od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej,  w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.  O jakich kwotach mowa? Wysokość renty socjalnej co roku podlega waloryzacji. Od  marca tego roku wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445 złotych na rękę. To oznacza, że niektórzy będą uprawnieni do otrzymania nawet 2890 zł. O wysokości  świadczenia zdecydują  wojewódzkie zespoły do spraw  orzekania o niepełnosprawności.

Wedle rządowych szacunków, do pobierania nowego świadczenia uprawnionych będzie  blisko pół miliona osób, a wartość wsparcia to 3,5 mld złotych, przy czym świadczenie będzie corocznie waloryzowane.

czytaj też Wojsko wzywa. W Nowym Sączu będą sprawdzać kto nadaje się do armii  

Opiekunowie niepełnosprawnych będą mogli pracować

Jak jest teraz? Obecnie pobieranie renty socjalnej nie wyklucza podjęcia pracy,  jednak to  na jakim poziomie zostanie przyznana, zależy od wysokości przychodu. Jeżeli  na przykład jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, renta zostaje zawieszona.

Jak będzie?  Nowe przepisy dadzą możliwość podejmowania pracy przez opiekunów niepełnosprawnych uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, a także zasiłku dla opiekuna. Świadczenie będzie realizowane bez kryterium dochodowego i będzie nieopodatkowane. 

czytaj też Idzie koniec przekrętów i wyłudzania podatków? Faktury dla wszystkich, po nowemu, coraz bliżej  

Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu przyszłego roku. Przypomnijmy, że niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali w Sejmie od 6 do 24 marca. Domagali się podwyższenia renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto.  Przedstawili obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej. ([email protected]) fot. BS
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu