Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
05/04/2023 - 15:00

Idzie koniec przekrętów i wyłudzania podatków? Faktury dla wszystkich, po nowemu, coraz bliżej

Nie tylko ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych. Przyspieszą też wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT. Takie zadanie mają spełnić e-faktury. Na razie korzystanie z takiego rozwiązania jest dobrowolne. Od kiedy będzie dotyczyć wszystkich firm?

E-faktury nie należy mylić z fakturą wystawianą już dzisiaj drogą elektroniczną.  Chodzi tutaj o wystawianie lub otrzymywanie dokumentu za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).  Choć ustawa wprowadzająca takie rozwiązanie obowiązuje od stycznia 2022, to na razie jest to dobrowolne. Obowiązkiem dla wszystkich stanie się od  lipca przyszłego roku.

czytaj też Tyle dają zarobić w Sączu? Pensje w firmach poszybowały w górę 

Jak jest teraz, jak będzie po nowemu

Obecnie przedsiębiorca wystawia fakturę i przekazuje ją kontrahentowi w umówionej formie. Faktury należy archiwizować, na przykład na wypadek kontroli.  Obowiązkowy KSeF spowoduje, że schemat ten zostanie zmieniony. Przedsiębiorca wystawi e-fakturę tylko za pośrednictwem urzędowego KSeF, także jego kontrahent pobierze fakturę za pomocą tego systemu. Skarbówka będzie miała więc dostęp do wszystkich faktur bezpośrednio po ich wystawieniu.

Ten system z jednej strony ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych, z drugiej, przyspieszy też wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT.

Zasady,  w jaki sposób dokumenty powinny być dostarczane do systemu, są jasno określone.   Skutkuje to nałożeniem na podatników obowiązków, którym uchybienie będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi w postaci mandatu - wyjaśnia Tomasz Spłuszka z firmy OpenText.

czytaj też Przeniósł się z Nowego Sącza do Warszawy: o takich jak ja, mówi się „chów klatkowy”  

Oprogramowanie darmowe i komercyjne

Firmy będą musiały przygotować dokument w formacie xml zgodnym ze wzorem dostarczonym przez ministerstwo finansów, dostosować się do nowych norm prawnych czy przystosować swój system rozliczeniowy do integracji z KSeF – wyjaśnia Spłuszka.

Można skorzystać z darmowego narzędzia  resortu finansów. To Aplikacja Podatnika KSeF, która umożliwia wysyłanie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Jak wyjaśnia gazetaprawna.pl, obecnie można korzystać z wersji produkcyjnej - wystawiona za jej pomocą faktura jest dokumentem wprowadzonym do obiegu prawnego -  jak i wersji demo. W tym przypadku  należy używać zanonimizowanych danych. Jest też wersja testowa.

Można również postawić na oprogramowanie komercyjne, którego dostawcy mają możliwość integracji swoich systemów z KSeF i dbają o to, by ich rozwiązania były kompatybilne z urzędową bazą.

czytaj też Będą kontrole i kary. Zapukają do waszych drzwi i sprawdzą czy dopełniliście tego obowiązku

Czy elektroniczne faktury przyniosą koniec fałszerstw? Czytaj dalej na następnej stronie
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu