Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
01/04/2023 - 10:40

Wojsko wzywa. W Nowym Sączu będą sprawdzać kto nadaje się do armii

Pobór do wojska co prawda został zawieszony trzynaście lat temu, ale armia regularnie sprawdza, kto nadaje się w kamasze. To wielkie sprawdzanie ruszy w Nowym Sączu już za kilkanaście dni. Na wezwanie przed oblicze wojskowej komisji kwalifikacyjnej muszą się stawić młodzi ludzie płci obojga.

Czy tym razem młodym ludziom na to wezwanie mróz przebiegnie po plecach? Wojna na Ukrainie  sprawia, że rutynowe stawienie się przed wojskową komisją kwalifikacyjną zyskuje inny wymiar. Ci, którzy pozytywnie przejdą weryfikację,  muszą być gotowi na  najgorsze. W razie wybuchu konfliktu zbrojnego zostaną powołani do armii.

Kogo będą wzywać

W tym roku na wezwanie Wojskowego Centrum Rekrutacji muszą się stawić mężczyźni urodzeni w 2004 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach 1999-2003,  jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej liście są też ci, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.  

Panie też biorą w kamasze

Obowiązek stawienia się przed obliczem komisji dotyczy też przedstawicielek płci pięknej. To kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Sprawdzanie tego czy nadają się do armii dotyczy też pań,  które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę na uczelniach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię.

Wojskową weryfikację przejdą również młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat, którzy zgłoszą się na ochotnika do tego, żeby stanąć przed komisją lekarską.

- Kwalifikacja wojskowa potrwa od 17 kwietnia do 28 czerwca. Będzie się odbywać w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” przy ulicy Jagiellońskiej 18,  wejście od  Jagiellońskiej, ewentualnie przez bramę wjazdową od ulicy Kościuszki - informuje Maria Olszowska ze starostwa powiatowego.  

Jakie dokumenty trzeba zabrać

Wezwani do kwalifikacji wojskowej muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, na przykład paszport, dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się przed komisją oraz aktualną fotografię o wymiarach trzy na cztery centymetry, bez nakrycia głowy. Potrzebny jest też dokument potwierdzający poziom wykształcenia i kwalifikacji zawodowych lub zaświadczenie  o kontynuacji nauki.

Co grozi tym, którzy się nie stawią na wezwanie

Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawili się  przed oblicze wojskowej  komisji lekarskiej? Grozi za to grzywna przymuszenia, albo przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu ekegzekucyjnym w administracji. ([email protected]) fot. MON
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu