Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
04/03/2020 - 12:30

Łabowa pamiętała o Żołnierzach Wyklętych i swoich lokalnych bohaterach

Niedziela w całej Polsce obchodzona była jako Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego również w gminie Łabowa z honorami uczczono Niezłomnych.

Mieszkańcy gminy pamiętali też o lokalnych bohaterach, czyli mieszkańcach wsi Barnowiec, którzy 28 lutego 1949 roku, zostali spacyfikowani, za pomoc Żołnierzom Wyklętym. Był to odwet agentów bezpieki za nieudaną obławę na stacjonujący na pobliskiej Łabowskiej Hali, dowodzony przez Stanisława Pióro ps. „Emir”, oddział Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem, ks. Władysława Gurgacza ps. „Sem”, kapelana wspomnianego oddziału, od podniesienia flagi państwowej oraz odegrania hymnu narodowego. Następnie po przypomnieniu niezłomnej postawy Żołnierzy Wyklętych oraz mieszkańców wsi Barnowiec, złożono okolicznościowe wiązanki i wieńce. Po apelu, uczestnicy wzięli udział w Mszy Św., w kaplicy pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Czaczowie, której przewodniczył ksiądz Henryk Madziar – proboszcz parafii w Nawojowej.

- Z całego serca za przygotowanie obchodów dziękuję radnemu wsi Barnowiec Robertowi Kłębczykowi, radzie sołeckiej wsi Barnowiec oraz pracownikom urzędu gminy Łabowa. Pragnę również wam drodzy mieszkańcy gminy Łabowa, podziękować za obecność oraz za podtrzymywanie postawy patriotycznej i pamięci o osobach, które oddały życie za wolność Ojczyzny. Także tej „Małej Ojczyzny”, czyli naszej gminy – mówiła do zgromadzonych Marta Słaby, wójt gminy Łabowa.

Obchody, uświetnione przez Kampanię Honorową, Poczet Flagowy, Poczty Sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół podstawowych z terenu gminy Łabowa, zakończył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Barnowca oraz koncert w wykonaniu Jana Kłosowskiego oraz Tomasza Wolaka.

(Karol Trojan) [email protected], fot.: Urząd Gminy Łabowa

W Łabowej uczczono Żołnierzy Wyklętych i lokalnych bohaterów
Niedziela, w gminie Łabowa, była czasem obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz pacyfikacji mieszkańców wsi Barnowiec. (fot.: Urząd Gminy Łabowa)


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)