Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
16/11/2019 - 21:25

Kumulacja jak w totku: gdzie drogowcy wkraczają z remontami?

Wiele z tych przedsięwzięć to inwestycje, na które mieszkańcy poszczególnych gmin czekali latami. Powiatowy Zarząd Dróg rozstrzygnął właśnie przetargi, dzięki którym wyremontowane zostaną drogi powiatowe w gminach Łososinie Dolna, Grybów, Korzenna, Chełmiec oraz w Nawojowej.

Nie było by tych przetargów gdyby nie – raz – wkład finansowy gmin i dofinansowania zewnętrzne. Zacznijmy od Łososiny Dolnej. Zaplanowana tu inwestycja obejmuje przebudowę drogi powiatowej Łososina Dolna – Ujanowice - Młynne w miejscowości Wronowice wraz z skrzyżowaniem. Wartość prac to ponad 82 tys. zł a 50 procent gmina wykłada z własnego budżetu.

W gminie Grybów mieszkańcy Siołkowej doczekają się w końcu przy powiatówce chodnika. I tu 50 procent do wartej ponad 520 tys. inwestycji wykłada miejscowy samorząd.

O budowie doświetlenia tzw. informacji wizualnej na przejściach dla pieszych w miejscowościach Korzenna, Tęgoborze i Podegrodzie pisaliśmy szczegółowo w informacji Gdzie skończą z bieganiem przez pasy z duszą na ramieniu?
Dziś – już po rozstrzygnięciu przetargu wiadomo, że przedsięwzięcie w wymienionych miejscowościach pochłonie kolejno ok. 20 tys. 300 zł, 33 tys.134 zł i 21 tys. 318 zł. Zadanie to w połowie finansuje Województwo Małopolskie. Znacznie więcej bo aż ok. 92 tys. zł kosztować będzie budowa sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Chełmiec - Naszacowice w miejscowości Świniarsko.

Zobacz też: Znów objazdy, bo roboty na „powiatówkach” idą pełną parą! Gdzie?

Przejdźmy do inwestycji dofinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych. Pierwsza dotyczy remontu drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec w miejscowościach: Marcinkowice, Rdziostów, Chełmiec. Wartość prac to aż ponad 7 mln 562 tys. zł. Wykonawca musi się z nimi uporać do lipca 2020 r.
Prawie 2 mln  832 tys. pochłonie remont drogi powiatowej Ropa - Gródek - Biała Niżna w miejscowości Gródek. Tu termin zakończenia prac wyznaczono na czerwiec 2020 roku.
W tym samym czasie – zgodnie z zawartą umową – zakończona ma być przebudowa drogi powiatowej Nawojowa - Żeleźnikowa Wielka - Łazy Biegonickie w miejscowości Żeleźnikowa Mała i Żeleźnikowa Wielka. Ta inwestycja kosztować będzie ok. 2 mln 820 tys. zł.  

Powiatowi udało się też sięgnąć po środki w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, które w najbliższym czasie wykorzystane zostaną na remont drogi powiatowej Trzetrzewina – Podrzecze w miejscowościach: Trzetrzewina i Podrzecze oraz remont drogi powiatowej Żegiestów - Szczawnik - Muszyna: ul. Zazamcze. Oba przedsięwzięcia zrealizowane być muszą jeszcze w tym roku, bo do 10 grudnia 2019 r. Ich koszt to kolejno 3 mln 724 tys. 713 zł i 1 mln 656 tys. 537 zł.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe