Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
08/10/2019 - 13:25

Gdzie skończą z bieganiem przez pasy z duszą na ramieniu?

Powiatowy Zarząd Dróg rozstrzygnął właśnie wyjątkowo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Sądecczyzny przetargi. Chodzi o doświetlenie najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych m.in. w Świniarku w gminie Chełmiec tuż koło podstawówki.

O tym, że mieszkańcy Świniarska doczekają się w końcu naprawdę bezpiecznego przejścia dla pieszych koło Szkoły Podstawowej pisaliśmy już w publikacji Chełmiec: po wypadku w Świniarsku zrobią światła koło szkoły Teraz znamy szczegóły – oświetlenie na przejściu ma być gotowe – wraz z niezbędnymi próbami i odbiorami - do 16 grudnia.

Gdzie jeszcze nie trzeba będzie pędzić przez pasy z przysłowiową „duszą na ramieniu”? W Korzennej na drodze Nowy Sącz – Wojnarowa - Wilczyska, w miejscowości Tęgoborze na trasie Tęgoborze - Chomranice oraz w Podegrodziu w ciągu drogi Podegrodzie - Mokra Wieś. Tu na montaż znaków i aktywnego oświetlenia wykonawca ma czas do 10 grudnia tego roku. Koszt przedsięwzięcia to prawie 75 tys. zł.

- Co to znaczy aktywne oświetlenie? To oświetlenie, które składa się z lamp, które rozjarzają się, gdy tylko pieszy albo samochód zbliżają się do przejścia – wyjaśnia dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w nowym Sączu.

Warto zaznaczyć, że w myśl polskiego ustawodawstwa za oświetlenie dróg odpowiadają gminy, samorządy przez które te drogi przebiegają. Mimo to powiat doświetla najbardziej newralgiczne przejścia dla pieszych z własnych środków.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)