Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
19/04/2020 - 10:30

Kryniccy radni przeciwni tworzeniu izolatorów. Jakie mają argumenty?

Wszyscy radni Krynicy-Zdroju, podobnie jak burmistrz, w imieniu mieszkańców wyrażają sprzeciw w sprawie tworzenia w uzdrowisku pięciu izolatoriów dla zakażonych Covid-19. Napisali list do premiera RP i wojewody małopolskiego, w obawie o utracenie przez miasto statusu Perły Polskich Uzdrowisk.

W liście skierowanym do premiera  Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, kryniccy radni zwrócili się prośbę o wycofanie decyzji w sprawie utworzenia na terenie Krynicy-Zdroju 5 izolatoriów, które mają powstać w Continentalu, 20.Szpitalu Wojskowym, Starym Domu Zdrojowym, Nowym Domu Zdrojowym oraz Patrii.

 - W czasie pandemii Krynica walczy o przetrwanie. Decyzja o utworzeniu na jej terenie izolatoriów zniweczy dorobek wielu pokoleń. Uzdrowisko i jego mieszkańcy utrzymują się z turystyki, a takie rozwiązanie całkowicie pozbawi Krynicę napływu turystów, a tym samym środków do życia jego mieszkańców - agumentują radni. - Utworzenie izolatoriów w tak małej miejscowości zniszczy ją nie tylko ekonomicznie, ale też społecznie i zdrowotnie, z uwagi na znaczną liczbę osób w starszym wieku, znajdujących się w grupie największego ryzyka.

Radni podkreślają, że krzywdzące jest postawienie władz miasta przed faktem dokonanym, bez wcześniejszych konsultacji. Podkreślają, że w województwie małopolskim jest wiele obiektów, znajdujących się na uboczu, spełniających wymogi sanitarne, nie związanych z branżą uzdrowiskową i turystyczną.

Radni wskazują też na problem, że izolatoria zamierza się uruchomić bez spełnienia rygorystycznych warunków izolacji i septyczności.

Jak piszą, sam fakt, iż w mieście zamieszkałym przez niespełna 10 tysięcy mieszkańców zamierza się utworzyć aż pięć ośrodków izolacji dla zarażonych Covid-19, mających pełnić swe funkcje przy dwóch szpitalach, sądeckim i krynickim budzi niepokój mieszkańców. 

Rajcy podkreślają, że kontakt personelu, mieszkańców Krynicy z chorymi mógłby doprowadzić do ich zakażenia i rozniesienia wirusa.

Jak piszą radni, w poleceniach wojewody nie wskazano terytorialnego zasięgu wytypowanych miejsc izolacji. Ich zdaniem istotna jest również sprawa postępowania w przypadku, gdyby ktoś z przebywających w izolatorium potrzebował hospitalizacji.

W świetle obecnych przepisów, przebywanie na terenie szpitala osoby z wynikiem pozytywnym wiąże się z całym lub częściowym wyłączeniem lecznicy z jej funkcjonowania.

Na zakończenie listu radni w imieniu mieszkańców zwracają się z prośbą o rozważenie argumentów, a przede wszystkim wskazanie innej lokalizacji izolatoriów, która nie będzie tak drastycznie ingerować w życie społeczności.

(MK) fot. aut, 

żródło: list krynickich radnych do premiera i wojewody małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu