Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
15/05/2017 - 03:30

Krynica rozkopana. Dziś startuje potężna przebudowa dróg

Modernizacja zacznie się 15 maja. Obejmie odcinek ulicy Zdrojowej, od Kościoła Zdrojowego i ulicy Kraszewskiego, aż poniżej stacji BP i cerkwi grekokatolickiej. Krynica zostaje zamknięta dla ruchu ciężkich aut.

Krynica objazdy

Remontowany odcinek wymaga gruntownej modernizacji ze względu na fatalny stan, w jakim się znajduje. - Tu nie chodzi jedynie o przysłowiowe dziury w asfalcie; nawierzchnia wiele lat nieremontowana jest fatalnym stanie, ale jedną z praprzyczyn tego stanu jest zniszczona kanalizacja opadowa - mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy.

Zarządca drogi, po gruntownych badaniach, podjął decyzję, że zakres prac musi być szeroki i modernizację trzeba wykonać w sposób bardzo kompleksowy. Oznacza to przede wszystkim wymianę kanalizacji burzowej, stworzenie odpowiedniego podkładu, remont chodników i krawężników wraz z przebudową dwóch skrzyżowań, remont sieci zasilającej, a także wymianę słupów i lamp oświetleniowych. 

Krynica objazdy

Do tej pory skrzyżowanie przy Kościele Zdrojowym ma formę tradycyjną, lecz po modernizacji ma przyjąć kształt ronda. Podobnie jak skrzyżowanie przy szpitalu, regulowane dotychczas światłami. Ekspertyzy wykazały, że w tym, nie najłatwiejszym, miejscu, ruch dużo płynniej będzie odbywał się po rondzie.  

Pełny zakres robót to: 

  • kompleksowa wymiana kanalizacji burzowej,
  • stworzenie od podstaw drogi wraz z przebudową chodników, 
  • dwa ronda. 

Umowa z wykonawcą, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, została podpisana w ubiegłym rokuTo zadanie przewidziane jest na ten rok, początek prac nastąpi w maju, koniec przewidziany jest na luty 2018 roku, choć, ze względu na klimat Krynicy, główne prace muszą się zakończyć do listopada tego roku. 

Mieszkańcy i turyści mają więc przed sobą pół roku trudnych warunków poruszania się po Krynicy, Wykonawca robót deklarował wprawdzie, że już od kwietnia będzie wchodził na plac budowy. jednak przeszkodziły temu opóźnienia w uzgodnieniu dokumentacji, prace zaczną się więc 15 maja. 

 Krynica
Uruchomione zostaną równolegle dwa fronty robót. Pierwszy od szpitala do Deptaka w stronę Nowego Sącza i drugi od ulicy św. Włodzimierza (dawna Cmentarna) w tę samą stronę. Proponowane drogi objazdu: ulicami Słoneczną i KrótkąGłównym sposobem poruszania się w rejonie robót będzie jednak ruch wahadłowy. Za dnia na tych odcinkach ruchem będą kierowali pracownicy wykonawcy, nocą będzie tam działała sygnalizacja świetlna. 

Krynica objazdy

Krynica zostanie zamknięta dla tranzytowego ruchu ciężkich aut. Zostaną od dziś skierowane na trasę nr 75, przez Mochnaczkę Wyżną i Niżną. Mieszkańcy obawiają się takiego rozwiązania. Nie mając chodników, przy wzmożonym jeszcze ruchu, trudniej im będzie bezpiecznie się poruszać po własnej miejscowości.

- Kierowcy jeźdżą tu, jakby nie widzieli pieszych ani rowerzystów - mówi nam mieszkanka Mochnaczki Niżnej. - Jeden mój syn wylądował w fosie, bo jak jechał rowerem oberwał lusterkiem auta; drugi syn sam skoczył do fosy bo widział, że auto go za chwilę potrąci... Co z tego, że policja często stoi, szczególnie Słowacy prują tu i nie patrzą na znaki.

Mochnaczka Wyżna

- Chodniki nam wojewoda obiecał ledwie w tamtym roku, na dożynkach - słyszymy w Mochnaczce Wyżnej. - I co? Nic się nie dzieje. Samochodem trzeba dziecko do szkoły te paręset metrów dowozić, bo strach je samo puszczać. Nawet pasów przecież przy szkole nie ma, bo mówią, że przejście można wyznaczyć między chodnikami. A jak chodników nie ma, to kółko się zamyka... (kt) Fot. TK [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)