Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
23/11/2021 - 16:45

Kolos! 62-metrowy maszt GSM może stanąć w Wierchomli. Ruszyły procedury

Starosta nowosądecki poinformował mieszkańców gminy Piwniczna-Zdrój, że w Wierchomli może stanąć maszt telefonii komórkowej. I to naprawdę okazały, bo konstrukcja ma mierzyć w sumie 62 metry! Jak tę wiadomość przyjmą mieszkańcy?

62-metrowy maszt GSM może stanąć w Wierchomli. Ruszyły procedury

Tytułem wstępu. Na sesji w maju 2020 radny Tomasz Lis poruszył temat braku zasięgu w sołectwie Zubrzyk. Lis zaznaczył na wstępie, że rodzice tutejszych dzieci od początku uruchomienia zdalnego nauczania cały czas mają problem z przesyłaniem zadanych ich dzieciom prac, a nawet z logowaniem na platformie e-learningowej. Radny podkreślił też, że burmistrz o braku zasięgu w tej miejscowości informowany był już wielokrotnie jeszcze przed pandemią. W obliczu zdalnego nauczania sprawa wymagała natychmiastowej interwencji.

- Głównie chodzi o firmę Orange. Jak wiemy firma ta jest spółką prywatną, ale chodzi nam o to, by pan jakieś działania w tej sprawie podjął – apelował Lis zaznaczając, że problem dotyczy połowy wsi, bo druga usytuowana jest tak, że obejmuje ją bezpośrednio zasięg z pobliskiego przekaźnika na Kicarzu.

Zobacz też: Magistrala już jest, kiedy kanalizacja wejdzie do domów w Wierchomli?

- Główny Zubrzyk jest osłonięty górami i nie widać stąd ani przekaźnika w Żegiestowie, ani na Kicarzu. Myśmy z sołtysem już pewne działania podjęli, ale bez wsparcia ze strony urzędu miasta i gminy nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Tym bardziej, że jak państwo wiecie, był projekt rządowy, który doprowadzał światłowody do tych miejscowości, w których były szkoły. W Zubrzyku nie ma szkoły, więc Zubrzyk z automatu jest poszkodowany, bo został tym samym pominięty. Wierchomla ma światłowód, Żegiestów ma, Zubrzyk nie ma – argumentował radny zaznaczając, że w przypadku powtórnego zamknięcia szkół dzieci z tego sołectwa będą znów poszkodowane.

Burmistrz Dariusz Chorużyk na wstępie odpowiedzi podkreślił, że działająca w Zubrzyku firma Maspol zwróciła się do gminy o zgodę na połączenie tutejszych, eksploatowanych przez nią źródeł wód mineralnych ze swoją siedzibą. By tak się stało, niezbędne jest położenie odpowiednich instalacji, czyli przeprowadzenie wykopów na większą skalę. Co to ma wspólnego z Internetem? – W tym wykopie, który będzie zrobiony na potrzeby położenia rur, będzie też kanał do ułożenia światłowodu wspólnie z firmą Orange. I ten temat zostanie rozwiązany jeszcze w tym roku – tłumaczył Dariusz Chorużyk.

Zobacz też: Zamkną drogę w Wierchomli i nie będzie objazdu. Wszystko przez nawałnice

Lisa odpowiedź ta nieszczególnie zadowoliła – miejsce, w którym zostanie położony przez burmistrza światłowód jest znacznie oddalone od zabudowań mieszkalnych i może się okazać, że mieszkańców po prostu nie będzie stać na to, by sieć pociągnąć stąd bezpośrednio do własnych domów. Tego już burmistrz nie skomentował.

Z kolei wczoraj, czyli 22 listopada starosta nowosądecki poinformował mieszkańców gminy Piwniczna-Zdrój, że zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji pozwolenia na budowę telekomunikacyjnego obiektu budowlanego stacji bazowej telefonii komórkowej PLAY. W skład kompleksu wchodzić ma stalowa wieża o wysokości trzonu 60 metrów i całkowitej wysokości 61,95 m wraz z betonowymi cokołami, kotwami fundamentowymi i odgromnikami, fundamentowa płyta o średnicy 10 m itp. Do tego dochodzą 4 anteny sektorowe typu HW ADU4518 R7 i 1 antena radioliniowa o średnicy 0,3 m. I to wszystko na działce o numerze 82 w obrębie ewidencyjnym Wierchomla Wielka.

Postępowanie prowadzone jest na wniosek spółki P4 z Warszawy.

Dlaczego o tym piszemy? Po pierwsze dlatego, że tego typu inwestycje zawsze budzą sporo kontrowersji a lokalne społeczności zazwyczaj twierdzą, że wszystkie procedury prowadzone były bez ich wiedzy. To raz. Jakie to potem niesie konsekwencje? Ano takie jak m.in. w pobliskim Rytrze, gdzie PLAY chce postawić swój maszt na Połomi Niżnej o czym pisaliśmy już m.in. w publikacji 49-metrowy przekaźnik GSM na Połomi? Jest skarga na wójta Rytra. Tam konstrukcja ma mierzyć, dla porównania – 49 metrów, czyli będzie sporo niższa od tej planowanej w Wierchomli.

Drugi powód, dla którego warto, by mieszkańcy zawczasu poznali plany inwestora związany jest z informacjami, które podaliśmy na wstępie – w Piwnicznej-Zdroju jest jeszcze dużo białych plam na mapie zasięgu GSM a tym samym Internetu dostarczanego tą drogą.

Nie trzeba być też prorokiem, by spodziewać się ze strony miejscowych protestów. Światłowód Orange biegnie w ziemi, niewidoczny a 60 maszt trwale wpisze się w krajobraz turystycznej Wierchomli. Jakie stanowisko zajmą mieszkańcy? Będziemy śledzić temat na bieżąco. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu