Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
22/01/2020 - 15:45

Była Sądecka Infrastruktura Miejska, będzie Nowosądecka Infrastruktura Komunalna

Gotowy jest projekt uchwały Rady Miasta Nowego Sącza dotyczący utworzenia spółki celowej, która ma czuwać nad realizacją planowanej przez miasto potężnej inwestycji: przebudowy stadionu, budowy parkingu oraz budowy nowej siedziby sądeckiego ratusza przy ul. Kilińskiego. Jak zapewniały jeszcze niedawno władze miasta, spółka ta miała być powołana do życia w styczniu 2020 roku.

Jak już informowaliśmy spółka ta ma zaciągnąć kredyt na to duże zadanie. Trzy inwestycje mają pochłonąć 80 mln złotych. Miasto chce do spółki wnieść aportem prawie 6 ha terenu o wartości ponad 12 mln złotych.

Pierwszy etap będzie obejmował budowę stadionu przy ul. Kilińskiego oraz parkingu. Ta inwestycja ma być gotowa w połowie 2022 roku. Nowa siedziba magistratu ma być ukończona rok później.

Na powołanie takiej spółki celowej musi jednak wyrazić zgodę Rada Miasta. Radni już otrzymali taki projekt uchwały. Jeśli się na to zgodzą, to będzie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W projekcie uchwały jest mowa o powołaniu Nowosądeckiej Infrastruktury Komunalnej. Nazwa podobnie brzmiąca do zlikwidowanej niedawno spółki Sądecka Infrastruktura Miejska.

Gdzie wspomniana spółka będzie miała siedzibę? Niewykluczone, że zajmie pomieszczenia po SIM przy ul. Grzybowskiej.

Czym ta spółka ma się zajmować?

Między innymi wykonywaniem zadań własnych miasta, chociażby gospodarowaniem nieruchomościami takimi jak: obiekty sportowe, parkingi i obiekty administracyjne. Spółka ma także wykonywać samodzielnie, albo za pośrednictwem innych firm roboty budowlane i świadczyć usługi dla tego rodzaju obiektów. W projekcie uchwały jest również zapis o świadczeniu innych usług służących poprawie efektywności i wykorzystaniu majątku miasta.

Jest już także określony kapitał nowej spółki, który będzie wynosił 12 341 000 złotych i będzie podzielony na dwadzieścia cztery tysiące sześćset osiemdziesiąt dwa równe i niepodzielne udziały o wartości nominalnej pięćset złotych (każdy udział).

Wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki zostaną objęte przez miasto Nowy Sącz w następujący sposób: 600 udziałów zostanie objęte w zamian za wkład pieniężny w wysokości 300 tysięcy złotych. Natomiast 24 082 udziały będzie to wkład niepieniężny. Miasto wniesie aportem do spółki kilka działek stanowiących własność miasta. Szacunkowa wartość tych nieruchomości wynosi ponad 12 mln złotych.

Już kilka tygodni temu pytaliśmy wiceprezydenta miasta Artura Bochenka po co powoływać do życia kolejną spółkę miejska, skoro niedawno rozwiązana została Sądecka Infrastruktura Miejska?

- Dlaczego tak? Otóż wszystkie instytucje finansowe, z którymi rozmawialiśmy o realizacji tak potężnej inwestycji jasno precyzowały, że takie zadania są prowadzone przez dedykowaną spółkę – tłumaczy wiceprezydent Bochenek. – I najlepiej byłoby, aby taka spółka nie miała w przeszłości żadnego epizodu kredytowego.

- Wykorzystanie spółki celowej do sfinansowania tego typu inwestycji jest powszechnie stosowaną od wielu lat w całej Polsce praktyką. Zadłużenie takiej spółki nie jest zaliczane do zobowiązań gminy. Zadłużenie to jest natomiast spłacane przez gminę w formie przekazanej rekompensaty na podstawie powierzenia zadania własnego.

Czy radni zgodzą się na powołanie do życia takiej spółki? Okaże się to już na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 31 stycznia.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, wizualizacja Urząd Miasta w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu