Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
03/09/2020 - 10:50

Autobusy MPK kursują objazdami. Tylko czy pasażerowie o tym wiedzą?

Trwa remont ulicy Broniewskiego. W ślad za jej zamknięciem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wprowadziło objazdy na liniach 23 i 7. Tyle, że nasz Czytelnik skarży się, że przewoźnik nie raczył o zmianach odpowiednio poinformować pasażerów. Jak się tłumaczą przedstawiciele spółki?

Autobusy MPK kursują objazdami. Tylko czy pasażerowie o tym wiedzą?

Kilka dni temu nasz Czytelnik chciał pojechać do centrum Nowego Sącza linią nr 23. A jak wiadomo w związku z remontem ulicy Broniewskiego zdaje się od czwartku autobus ten jeździ zmienioną trasą, jadąc do końca ulicą Sucharskiego, by później skręcić w Barską, a następnie wrócić na swoją trasę skręcając w Paderewskiego. Na trasie objazdu linia ta (podobnie jak i jadąca w przeciwnym kierunku linia 7) mija dwa przystanki autobusowe: „Sucharskiego-Barska” i „Barska-Szkoła”.

- Ja mieszkam przy trasie objazdu więc stwierdziłem, że po co mam chodzić na wcześniejszy przystanek skoro przystanek „Sucharskiego-Barska” jest tuż tuż. Przed wyjściem z domu na stronie internetowej MPK szukałem informacji związanych z organizacją ruchu na objazdowym odcinku, aby mieć pewność że autobus zatrzyma mi się na tym przystanku, na którym planowałem wsiąść. Jednak w Internecie rozkład jazdy pozostał niezmieniony (nadal figuruje przystanek „Broniewskiego”), a w komunikatach nie było też żadnej informacji o zmianie trasy - obrazuje sądeczanin.

Zobacz też: Rozbiorą ulicę Broniewskiego. Gdzie mają parkować okoliczni mieszkańcy?

- Pomyślałem: no nic, idę na ten najbliższy przystanek („Sucharskiego-Barska”), bo przecież skoro autobus ma tu objazd. to chyba się zatrzyma. Poszedłem na przystanek, autobus nadjechał i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu wcale nie zamierzał się zatrzymać. Ostatecznie jednak w skutek naszego intensywnego machania  zatrzymał się i zabrał mnie i kilka innych osób czekających ze mną na przystanku. Ale po wejściu do autobusu, mówiąc kolokwialnie, wyjechał na nas z gębą, że on tu nie ma przystanku, że nie dostosowujemy się do komunikatów. Zwróciłem mu uwagę, że skąd niby mam to wiedzieć skoro na stronie www nie ma żadnych informacji na ten temat, a rozkład jest niewłaściwy, bo przewiduje nieczynny w rzeczywistości przystanek „Broniewskiego”. Na to uzyskałem „błyskotliwą” odpowiedź, że to nic nie szkodzi, bo były informacje w gazetach, a poza tym ta informacja jest na przystankach - relacjonuje pan Paweł.

Mężczyzna uważa, że usprawiedliwienie braku aktualności informacji na stronie MPK „bo gazety o tym pisały” jest tak niedorzeczne, że nawet nie chce tego komentować. - Uzasadnienie kuriozalne a na dodatek, jak sądzę, mijające się z prawdą. Regularnie przeglądam sądeckie portale i widziałem jedynie informacje o zamknięciu ulicy Broniewskiego na odcinku od Batalionów Chłopskich do Barskiej, ale wiadomości jak w związku z tym jeździ komunikacja miejska nie napotkałem - mogłem to teoretycznie przeoczyć, ale tą kwestię może rozstrzygnąć np. redakcja Sądeczanina: czy MPK wysłało do Państwa jakąś prośbę o opublikowanie komunikatu związanego z tą sprawą?

- Co do komunikatów na przystankach, to na przystanku, na którym wsiadałem, nie było informacji, że przejeżdżający tędy autobus linii 23 się tu nie zatrzymuje. Taka wiadomość zapewne jest na zamkniętym przystanku „Broniewskiego”, ale ten przystanek w ogóle nie jest po drodze, więc aby przeczytać znajdujący się tam komunikat musiałbym iść specjalnie tylko po to, by przeczytać informację, a później iść dopiero na jakiś czynny przystanek.

Jednocześnie nasz Czytelnik apeluje do MPK - w imieniu swoim jak i innych mieszkańców zachodniej części osiedla - by linie 7 i 23 zatrzymywały się na obu przystankach znajdujących się na trasie objazdu (tj. zarówno na przystanku „Barska-Szkoła”, jak i „Sucharskiego-Barska”). Pan Paweł stoi na stanowisku, że było by to dużym ułatwieniem szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Zobacz też: Diabeł tkwi w szczegółach. Remont Wiśniowieckiego w roli głównej

- Druga prośba jest bardziej ogólna i dotyczy lepszej organizacji rozpowszechniania informacji o zmianach linii i objazdach. Nie żyjemy w latach 90 XX wieku żeby takie komunikaty były naklejane tylko na przystankach – wytyka Czytelnik.

- Taka informacja powinna pojawić się na stronie MPK w komunikatach, internetowy rozkład jazdy powinien zostać zaktualizowany, a dobrze by było gdyby takie wiadomości były również wysłane przez MPK do redakcji lokalnych gazet, portali internetowych oraz stacji radiowych, tak aby te informacje mogły dotrzeć do jak najszerszego grona pasażerów sądeckiego MPK (w tym np. także do osób niewidomych, które nie mają jak przeczytać komunikatu naklejonego na przystanku, natomiast mogą z użyciem odpowiedniego oprogramowania taką informację przeczytać w Internecie).

Co na to MPK? Jak wyjaśnia Artur Maciuszek 27 sierpnia w godzinach porannych spółka otrzymała informację o planowanym zamknięciu ulicy Broniewskiego. - Zostały przygotowane stosowne ogłoszenia informujące o wprowadzanych objazdach, które zostały umieszczone na przystankach, w Punktach Obsługi Klienta, na stronie internetowej oraz profilu Facebook MPK. Komunikat ze zdjęciem i pełną informacją o trasie objazdu został umieszczony na głównej stronie internetowej MPK i Facebook tego samego dnia - 27 sierpnia - informuje przedstawiciel przewoźnika.

- Od chwili zamknięcia, autobusy zatrzymywały się na wszystkich przystankach na trasie objazdu. Jedyny przypadek incydentalny wystąpił w niedzielę popołudniu, kiedy to kierowca wprawdzie zatrzymał się i zabrał pasażerów z przystanku „Sucharskiego-Barska”, jednakże nieodpowiednio skomentował ten fakt do pasażerów, a wynikał z jego błędnej interpretacji przekazanego mu ogłoszenia - komentuje dalej Maciuszek zastrzegając, że w związku z wpłynięciem do MPK skargi dotyczącej wspomnianego incydentu, z kierowcą autobusu została przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca i zostały wobec niego wyciągnięte konsekwencje służbowe.

Potwierdza to też prezes MPK Jerzy Leszczyński zastrzegając, że opisany przypadek był przypadkiem incydentalnym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020