Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
11/01/2021 - 21:20

18 stycznia uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. Inne obostrzenia obowiązują

- Rząd utrzymuje wszystkie dotychczasowe obostrzenia oprócz powrotu uczniów klas 1-3 do szkół - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Osiemnastego stycznia, po feriach uczniowie klas 1-3 wracają do „podstawówek”. Rozpoczyna się dla nich nauka stacjonarna.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że jesteśmy w sytuacji niejednoznacznej. - Decyzje dotyczące obostrzeń, które chcieliśmy zakomunikować są decyzjami bardzo trudnymi, bo są podejmowane w sytuacji dużej niepewności – stwierdził Adam Niedzielski.

Czytaj także: Kiedy szczepisz się przeciw COViD? Pomoże ci kalkulator kolejki szczepionkowej

Przyznał, że ważąc wszystkie za i przeciw, a także opierając się na modelach prognostycznych, rząd doszedł do wniosku, że krokiem nieśmiałym, który można wykonać i który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkół podstawowych.

- Przeważyła nasza opinia, że ryzyko napędzenia pandemii nie jest aż tak duże, a szkody (...) to koszt, który nie równoważyłby tego ryzyka – podkreślił Niedzielski.

Minister Niedzielski przyznał, że rząd zdecydował się od 18 stycznia utrzymać wszystkich dodatkowe obostrzenia, oprócz uruchomienia nauki stacjonarnej dla klas najmłodszych klas w „podstawówkach”.

Szerzej sytuacje naświetlił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Już na wstępie zabierając głos stwierdził on, że, jest to bardzo ważna decyzja.

Czytaj także: Nowy Sącz: ilu się przebada? Rozpoczęły się badania przesiewowe nauczycieli

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla rodziców – powiedział minister Czarnek. – Nauczanie w klasach 1-3 może przynieść zdecydowanie więcej efektów wówczas, kiedy będzie się odbywało w trybie stacjonarnym.

Mówił, że, aby ten powrót był możliwy w grudniu i na początku stycznia odbywały się konsultacje w tej sprawie, które prowadziła m.in. Rada Konsultacyjna do spraw Bezpieczeństwa w Edukacji. W efekcie zostały wypracowane wytyczne (zalecenia) dla klas 1-3.

- Mam przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach 1-3. Oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

Minister Czarnek napomknął także o ogólnopolskiej akcji testowania nauczycieli klas 1-3, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników administracyjnych szkół. Mówił, że przebiega ona zgodnie z planem.

- Osiemnastego stycznia witamy dzieci klas 1-3 w szkołach – skwitował minister Czarnek.

Obostrzenia dotyczące zgromadzeń, działania gastronomii, siłowni, kin, zostają utrzymane do 31 stycznia.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu