Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/01/2017 - 14:40

Smogowy dekalog!? Włóż maseczkę, nie wietrz mieszkania i co jeszcze?

To nie żart, tylko ponura rzeczywistość. Krakowski Alarm Smogowy opublikował listę wskazań: co trzeba a czego pod żadnym pozorem robić nie można gdy stężenie szkodliwych PM 10 przekracza dopuszczalne normy. Jak wygląda smogowy dekalog?

Lista może nie jest bardzo długa, ale za to bardzo wymowna albo po prostu przerażająca a to przecież nasza rzeczywistość.

Zacznijmy od tego, czego robić nie wolno. Nie wolno wychodzić samemu spacerować ani zabierać dziecka na spacer, dzieciom nie wolno opuszczać przedszkola czyli patrz – nie wolno dziecka zabierać na spacer. Nie wolno po żadnym pozorem uprawiać sportów na zewnątrz. Osobom, które mają problemy z układem oddechowym nie wolno nawet (!) wietrzyć mieszkania.

Zobacz też: Sądeczanie biorą się za piętnowanie „kopciuchów”. W jaki sposób?

Co zrobić należy? Krakowski Alarm Smogowy radzi uruchomić odpylacze a przy wyjściu z domu zakładać maseczki przeciwpyłowe.

W Nowym Sączu jeszcze takich maseczek na twarzach sądeczan nie widać, ale w Krakowie już jak najbardziej.

Zobacz też: Tu powietrze dziś zabija! 14-krotnie przekroczone normy PM 10!

- Byłam bardzo zaskoczona jak zauważyłam, że zanim spadł śnieg a już było bardzo zimno praktycznie wszyscy rowerzyści jeździli w maseczkach. I nikogo to wcale nie dziwiło. Dość dziwnie wyglądała natomiast cała grupka turystów – jak się potem dowiedziałam z Japonii – którzy w maseczkach zwiedzali na piechotę Wawel – dzieli się swoimi spostrzeżeniami pani Natalia, która bywa w stolicy małopolski odwiedzając studiującą tu córkę. Podkreśla też, że jej córka również poruszając się po mieście rowerem zawsze zakłada maseczkę.

Jak uważacie: czy przyjdzie taki dzień, że sądeczanie również zaczną używać maseczek wychodząc w domu w sezonie grzewczym?

ES [email protected] Fot.: FacebookDziękujemy za przesłanie błędu