Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
09/01/2017 - 10:50

Sądeczanie biorą się za piętnowanie „kopciuchów”. W jaki sposób?

Jak przekonać sąsiada, żeby przestał palić śmieci albo wymienił piec na taki, który nie będzie truł wszystkich w około? Gdy sąsiedzka rozmowa nie wystarczy trzeba właściciela „kopciucha” pouczyć pisemnie. Sądeczanie zaczynają druk specjalnych zawieszek, na których oprócz apelu „nie truj sąsiada” są informacje o sankcjach za palenie śmieci.

- U mnie na Wólkach normy przekroczone 3 razy! (7 stycznia ok. godziny 20.30) Na ul Śniadeckich (między Europą II, a szpitalem) więcej jak 6 krotnie. W Paryżu albo w Londynie przy takich wskaźnikach wybuchłaby panika, i jeszcze tego samego dnia rząd podałby się do dymisji. A u nas w Nowym Sączu to zwykły styczniowy dzień – można przeczytać na profilu facebookowym jednego z sądeczan.

W odpowiedzi kolejny mieszkaniec Nowego Sącza napisał - Na Przetakówce nie da się oddychać. Korzystając z pomysłów dolnośląskich idąc na spacer z psem dekoruję niektóre płoty okolicznościową zawieszką..... Do pobrania tutaj: http://gminazenergia.pl/.../pobierz-zawieszke-akcji-nie...

Zobacz też: Niemal 14-krotnie przekroczone normy PM 10! Nie wychodź z domu jak nie musisz!

Na przywołanych zawieszkach są do wyboru różne treści. Obok sztandarowego hasła: "nie truj sąsiada" jest na przykład informacja, że mandat za palenie śmieci to aż 5 tysięcy złotych, że w wyniku zanieczyszczenia powietrza notuje się w Polsce 450 tysięcy zgonów rocznie, że paląc śmieci trujemy nie tylko otoczenie, ale również swoją własną rodzinę.

Czy takie zawieszki przyjmą się u nas na dobre? Trudno powiedzieć, ale mamy też dla Was dobrą wiadomość: aktualnie (godzina 11.30 9 stycznia) wszystkie pięć pyłomierzy w Nowym Sączu wskazuje, że za wyjątkiem ulicy Śniadeckich stężenie PM 10 nie przekracza lub przekracza w bardzo nieznacznym stopniu dopuszczalne normy. Podobnie jest z PM 2,5 i PM 1.

Najczyściej jest nadal w okolicy DPS przy ulicy Nawojowskiej, gdzie od godziny 20-ej 8 stycznia ilość cząsteczek PM 10 na metr sześcienny jest niemal bliska zeru.

ES [email protected] Fot.: screen gimnazenergia.pl

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu