Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
09/01/2017 - 10:05

Tu powietrze dziś zabija! 14-krotnie przekroczone normy PM 10!

Wczoraj (08. 01.) około godziny 15-ej pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego pokazywał w Jamnicy ok. 688 cząsteczek PM 10 na metr sześcienny przy normie do 50… Przy niemal 14-krotnym przekroczeniu dopuszczalnych stężeń przebywanie na zewnątrz jest po prostu niebezpieczne.

Badania w gminie Kamionka Wielka prowadzone będą do 27 stycznia. Aparatura, która trafiła tu w ramach współpracy samorządu z Krakowskim Alarmem Smogowym i programu LIFE obecnie mierzy jakość powietrza w Jamnicy, potem – prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu – zostanie przeniesiona do kamionki Wielkiej a następnie do Królowej Polskiej.

Pomiary prowadzone są w miejscu skonsultowanym ze specjalistami. – I dlatego nie ma żadnej wątpliwości co do ich wiarygodności i miarodajności – podkreśla gminny ekodoradca. Zastrzega jednocześnie, że na wyniki wpływają – obok dymu z kominów - takie czynniki jak temperatura, ciśnienie i wiatr.

Zobacz też: Antysmogowy program LIFE jednak uratowany?

W sobotę mrozy w Kamionce Wielkiej sięgnęły temperatury minus 27 stopni, dlatego miejscowi palili intensywniej niż zazwyczaj, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na wysokie wskazania pyłomierza. Ekodoradca nie ukrywa, że wskazania niemile zaskoczyły miejscowych, z których wielu do tej pory uważało, że smog to problem dużych miast. Samorządowcy mają nadzieję, że pomiary przekonają wszystkich o konieczności wymiany starych „kopciuchów” na piece bardziej ekologiczne. Tym bardziej, że ważą się losy małopolskiej uchwały antysmogowej.

W ramach tej samej akcji drugi pomiernik zainstalowany jest w Tuchowie koło Krakowa i okazuje się, że tamtejsze wskazania są okresami jeszcze gorsze niż w Jamnicy. Ale w Nowym Sączu z kolei stężenia PM 10 są już zdecydowanie niższe.

Ważne. Po zakończeniu badań, które będą prowadzone w gminie Kamionka Wielka do 27 stycznia – informacje o lokalizacji pyłomierza będą uaktualnianie na stronie urzędu gminy – sporządzony zostanie szczegółowy raport, który przekazany zostanie do publicznej wiadomości.

Zobacz też: Wszystkie trujące „kopciuchy” w Nowym Sączu znikną? Jest sposób!

Sołtys Jamnicy Janusz Michalik sam wynikami przerażony mówi jednak, że jeszcze żaden z mieszkańców jeszcze do niego w tej sprawie nie dzwonił. – Albo niewielu ludzie wie, że pomiar jest robiony albo po prostu wolą wyników nie znać – komentuje.

Z gmin naszego powiatu jako następne jakość powietrza będą badać Nawojowa i Grybów. Czy i tam wyniki będą równie alarmujące? Okaże się już w najbliższych miesiącach.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / screen UG w Kamionce WielkiejDziękujemy za przesłanie błędu