Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
09/01/2017 - 09:35

Jak zabija nas smog. Alarmistyczne statystyki

To był weekend rekordowego zanieczyszczenia powietrza tej zimy. Poziom pyłów uznawanych za niebezpieczne w Nowym Sączu o różnych porach dnia przekroczył 600 procent!

Niskie temperatury sprawiają, że wszyscy dorzucają do pieca. W przestarzałych kotłach pali się słabej jakości węgiel, a bywa, że także śmieci. Całkowity brak wiatru powoduje, że w powietrzu unoszą się toksyczne substancje. W Nowym Sączu przekroczenie norm stężenia pyłów PM 10 sięgnęło 600 procent.

Polski Alarm Smogowy informuje, jak należy postępować, kiedy sytuacja jest tak zła, jak w miniony weekend.

Przede wszystkim trzeba unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni, np. uprawianie sportu, czy czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy”.

Przeczytaj też Przeczytaj też Nowy Sącz na czarnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza są  dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy. 

Przeczytaj też Uchwała antysmogowa dla Małopolski na ostatniej prostej  

W razie złego samopoczucia należy pójść do lekarza, bo statystyki są dramatyczne. W dniach alarmu smogowego ogólna liczba zgonów rośnie o 6 proc., a ich liczba z przyczyn sercowo-naczyniowych – aż o 8 proc. 

Przeczytaj też Walka samorządów ze smogiem to ściema? Program Ochrony Powietrza pod lupą ekologów 

Szczególnie zabójcze dla organizmy jest stężenie drobniejszego pyłu PM2,5, którego cząsteczki zaledwie w ciągu minuty docierają przez krwiobieg do nerek, wątroby, mózgu i innych tkanek. Najmniejsze pyły przenikają łożysko. Efekt? Czterokrotnie wzrasta ryzyko zachorowania dziecka na astmę. Badania potwierdzają też, że zanieczyszczone powietrze opóźnia rozwój intelektualny dzieci, powoduje problemy z pamięcią i koncentracją oraz częstsze depresje.

Dziś wskazania pomiarów powietrza dla Nowego Sącza sa znacznie lepsze

(ami), fot archiwum Sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu