Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
17/05/2016 - 06:10

Nowy Sącz na czarnej liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Nowy Sącz znalazł się na czarnej liście Światowej Organizacji Zdrowia, które wskazuje miasta najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Nasze miasto lokuje się też w niechlubnej czołówce zachorowań na nowotwory płuc spowodowane przez smog.

W niechlubnym rankingu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obejmującym 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE aż trzydzieści trzy znajduje się w Polsce. Zestawienie jest opracowane na podstawie poziomu stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, substancji niezwykle szkodliwej, która  zaledwie w ciągu minuty trafia do organizmu człowieka i przenika z płuc do krwiobiegu. Na czrnej liście WHO Nowy Sącz zajmuje czternasta pozycję ze średnim stężeniem PM2,5 w wysokości 36µg/m3 (dopuszczalny poziom średnioroczny to 25 µg/m³).

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie. To, ile choruje na raka płuc, po raz pierwszy policzyła organizacja HEAL Polska (Health and Environment Alliance) - koalicja NGO-sów zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska. HEAL

Organizacja oszacowała liczbę nowotworów dla 29 polskich miast i wyliczyła średnią dla kraju. Co roku na raka płuc zapada ok. 20 tys. osób, a zanieczyszczone powietrze odpowiada za 12,6 do 18,4 proc. przypadków. Na nowotworowej mapie najgorzej jest w miastach centralnej południowej Polski. Nowy Sącz trafił i do tej niechlubnej czołówki. Według statystyk w naszym mieście ok. 25 proc. nowotworów płuc spowodowanych jest smogiem.  Jeszcze gorzej jest w Krakowie, gdzie wskaźnik sięga nawet 35 proc.

Najwyższa Izba Kontroli przeszło dekadę temu apelowała o wprowadzenie w Polsce standardów emisyjnych dla pieców i norm jakości paliw węglowych. Apel powtórzyła w raporcie w 2015 r. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że wprowadzi normy, ale terminu nie określono.  Komisja Europejska przeciwko naszemu krajowi skierowała w ubiegłym roku pozew za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Grożą nam 4 mld zł kary.

(ami)

Fot: źródło:WHO







Dziękujemy za przesłanie błędu